80% restauratorów oszukuje klientów

Opublikowano: 27.04.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 380

Z raportu Inspekcji Handlowej wynika, że 80 proc. restauratorów oszukuje swoich klientów.

Inspekcja Handlowa skontrolowała restauracje, bary i smażalnie w miejscowościach turystycznych. Przed nami sezon letni, a więc właściciele powinni dokładać wszelkich starań by wyrobić sobie dobrą opinię wśród wczasowiczów. Przed nimi ogrom pracy, bo jak na razie branża gastronomiczna świeci przykładem złych praktyk i to zarówno na poziomie jakościowym, jak i na płaszczyźnie praw pracowniczych, co wykazywały kontrole PIP, przeprowadzone w 2017 roku.

Zamawiasz kebab z baraniną? Najczęściej dostaniesz wołowinę. Masz ochotę na góralskiego oscypka na północy Polski? Możesz o nim pomarzyć, bo w barze otrzymasz roladę ustrzycką, która oscypka jedynie udaje. Podobne przypadki odnotowano w 4/5 przedsiębiorstw z branży restauracyjnej. Inspekcja zwraca również uwagę, że właściciele używają tańszych odpowiedników znanych towarów. Zamiast oliwy z oliwek otrzymujemy jedynie olej z wytłoczyn oliwkowych. Masło jest w istocie miksem mleczno-roślinnym. Domowej roboty hummus pochodzi z najbliższego sklepu spożywczego.

– Kontrola wykazała, że jakość potraw i rzetelność obsługi w restauracjach w miejscowościach wypoczynkowych pozostawiają dużo do życzenia – mówi w rozmowie z „Wyborczą” Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Zdarza się, że turyści są tam wręcz oszukiwani. Dostają tańsze mięso, ryby lub sery niż obiecano im to w menu, a porcje bywają niedoważone – wskazuje.

To jednak nie wszystko. Inspekcja Handlowa wystawiła 25 mandatów w związku z obecnością na półkach złej jakości lub żywności lub takiej z zafałszowaną datą ważności. Łącznie ukarano przedsiębiorców na kwotę 28,1 tys. zł. Pozostałe 45 mandatów przyniosło 8,6 tys. zł.

Jeszcze gorzej przedsiębiorcy gastronomiczni radzą sobie z przestrzeganiem prawa pracy. Dzięki kontrolerom Państwowej Inspekcji Pracy wiemy, że aż 80 proc. właścicieli restauracji z Warszawy i Trójmiasta zatrudnia na umowach o dzieło bądź zlecenie, co jest ewidentnym naruszeniem obowiązujących przepisów, gdyż praca wykonywana według harmonogramu, pod nadzorem, w wyznaczonych ramach godzinowych spełnia wymogi stosunku pracy, a w takim przypadku jedyną dozwoloną formą jest umowa o pracę. Właściciele są jednak zdania, że przestrzeganie prawa zagraża istnieniu ich przybytków, a na temat własnej działalności mają zwykle bardzo dobre zdanie. Restaurator, a zarazem prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak w tegorocznych wypowiedziach na temat planowanej likwidacji śmieciowych form zatrudnienia ostrzegał, że oznaczać to będzie konieczność zamknięcia wielu lokali.

– Mam nadzieję, że rząd nie zgodzi się na te propozycje, które na razie znamy tylko z przecieków. Gdyby weszły w życie, sparaliżowałyby gospodarkę – mówi rzecznik interesu polskich kapitalistów. Nasuwa się zatem pytanie – czy przedsiębiorstwo, którego rentowność jest warunkowana działaniami naruszającymi porządek prawny, jest faktycznie potrzebne z punktu widzenia interesu społecznego? Dlaczego zapewnienie standardów bezdyskusyjnie obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, jest w Polsce uznawane za śmiertelne zagrożenie?

O najczęściej pojawiające się problemy zapytaliśmy Macieja, byłego pracownika gastronomii i związkowca. – Praca na czarno, trudna do przewidzenia liczba godzin, pracowanie po ponad 200 godzin w miesiącu i nadgodziny płatne tak samo samo jak zwykłe godziny, przedmiotowe traktowanie ludzi, presja na przychodzenie do pracy podczas choroby, brak ubezpieczenia chorobowego czy prawa do urlopu, niskie stawki, ciężka praca w wysokich temperaturach, praca po kilkanaście godzin dziennie – wymienia jednym tchem nasz rozmówca.

Wygląda więc na to, że właściciele przybytków gastronomicznych kultywują w swoich lokalach niemal wszystkie patologie rynku pracy, a w połączeniu ze szwindlami wykręcanymi klientom wyłania się obraz istnego kryminału na poziomie całej branży.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: webandi (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o