8 milionów złotych kary dla Rosji?

Opublikowano: 11.11.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 434

Sąd Okręgowy w Warszawie na wczorajszym posiedzeniu obowiązał Rosję do wypłacenia polskiemu Skarbowi Państwa 7,8 miliona złotych (prawie 2 miliony dolarów) za korzystanie z budynku w Warszawie, poinformowała PAP.

Wcześniej informowano, że Warszawa domaga się przekazania na własność stronie polskiej budynku pod adresem ul. Jana III Sobieskiego 100, który wcześniej był hotelem dla radzieckich dyplomatów, a obecnie nie jest wykorzystywany. Pod koniec października Sąd Okręgowy Warszawy podtrzymał przekazanie budynku. W ambasadzie Rosji odnotowano, że podobne kwestie omawiane są w rozmowach dwustronnych na linii MSZ i wyniesienie ich na rozpatrzenie sądowe jest nieuzasadnione.

„Pozwany, czyli Federacja Rosyjska, został poinformowany o dacie posiedzenia, nie zjawił się i nie zajął swojego stanowiska w tej sprawie. Nie odpowiedział na wezwanie do sądu. W związku z tym, że strona pozwanego nie zajęła stanowiska (w tej sprawie), sąd przyjmuje jako prawdziwe twierdzenia strony powoda” — powiedział sędzia Jacek Tyszka.

Wyrok w tej sprawie na razie nie jest prawomocny. Prezydent Warszawy domaga się również ponad 16 milionów złotych (prawie 260 milionów rubli) za użytkowanie bez umowy przez rosyjską ambasadę dwóch budynków w Warszawie: przy ul. Bobrowskiej 26 w latach 2009-2015 i przy ul. Kieleckiej 45 w latach 2012-2015. Sąd Okręgowy Warszawy przeniósł tę rozprawę na styczeń 2017 roku. Jak wyjaśnił sędzia Paweł Pyżo, przyczyną przeniesienia daty była konieczność rozpatrzenia sposobu dostarczenia pozwanemu wezwania i załączników. Rosja korzysta z kilku obiektów w Warszawie, niektóre z nich są własnością rosyjską, a niektóre są użytkowane na podstawie umów. Część budynków w Warszawie i Gdańsku jest, zdaniem polskiej strony, wykorzystywana bez niezbędnych umów. Z tego powodu wniesiony został system opłat, który w razie niewykonania daje Polsce możliwość zwrócenia się do sądu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o