8 lat za śmierć 3 osób, 16 lat za 2 kradzieże

Opublikowano: 12.06.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 13

Sejmowa komisja ustawodawcza wzięła wczoraj na tapetę wzbudzający poważne kontrowersje projekt zmian „Kodeksu karnego”. Opozycja i środowiska prawnicze nie zostawiły na zaproponowanej przez resort Ziobry nowelizacji suchej nitki. Jak przegłosowywano nowelizację „Kodeksu karnego” widać na poniższym filmie.

Obszerną opinię na temat zgłoszonych zmian w prawie karnym opublikował m.in. Krakowski Instytut Prawa Karnego. Opracowanie ma ponad 100 stron. Poza ogromną, w ocenie prawników, liczbą błędów i niedokładności, problemem zasadniczym jest niekonstytucyjność noweli. Jako przyczynę wskazywany jest ekspresowy tryb pracy przebiegający z naruszeniem regulaminu Sejmu.

„Z uwagi na rażąco niekonstytucyjny, nieregulaminowy tryb prac nad opiniowaną ustawą w Sejmie, w żaden przewidziany prawem sposób nie jest możliwe przywrócenie jej zgodności z art. 112 i art. 119 ust. 1 Konstytucji w toku dalszych prac legislacyjnych” – czytamy w pierwszym punkcie.

Zawarte w dokumencie oceny są bardzo radykalne. Eksperci twierdzą m. in., że wprowadzenie w życie przedłożonych Sejmowi zmian doprowadzić może do „chaosu prawnego” i „radykalnej destabilizacji polskiego systemu prawnego”.

„Niezależnie od powyższego, opiniowana ustawa zawiera wiele błędów, sprzeczności, groźnych systemowo luk, regulacji nieakceptowalnych aksjologicznie i pozbawionych merytorycznego uzasadnienia, a także przepisów sprzecznych z regulacjami międzynarodowymi i wielokrotnie naruszających Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej” – piszą prawnicy.

W wydanej przez Krakowski Instytut Prawa Karnego opinii wskazuje się wiele przykładów rażących nieproporcjonalności. „Trzy batoniki cenione są wyżej niż życie trzech osób” – podkreślają autorzy raportu. Zgodnie z nową ustawą za spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginie troje dzieci, sprawca zagrożony jest karą ośmiu lat pozbawienia wolności. Jednocześnie osoba, która ukradnie ze sklepu trzy artykuły warte 2 zł i powtórzy ten czyn po stosunkowo krótkim czasie, może zostać skazana nawet na 16 lat więzienia.

Inny przykład. Kierowca autobusu bez ważnych badań technicznych, który spowoduje nieumyślną katastrofę w której dojdzie do śmierci kilkunastu osób będzie karany na podstawie art. 173 paragraf 4 kk. przewidujący maksymalną karę ośmiu lat więzienia. Natomiast nauczycielka przedszkolna, która zaprowadzi dzieci na nieznany jej plac zabaw i nie zweryfikuje wcześniej stanu technicznego zabawek i urządzeń tam zainstalowanych i pozwoli korzystać z nich dzieciom, musi liczyć się z tym, że w razie drastycznej awarii któregoś z urządzeń, w wyniku którego dojdzie do śmierci np. dwojga dzieci będzie można wymierzyć jej karę pozbawienia wolności do lat 15.

Nowelizacja Kk wygląda na kolejną deformę pisaną na kolanie. A w mediach mówiono głównie o zaostrzeniu kar za pedofilię…

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tallis Keeton
Użytkownik
Tallis Keeton

zawsze wiedziałam, że zdążamy do wczesnego średniowiecza :D – najbardziej “kapitalistycznej” z dotychczasowych epok, w której za kradzież słoika miodu była śmierć przez powieszenie a za śmierć tylko wergild, który bogacz mógł zapłacić bez problemu. Niech żyje nowy totalitaryzm ultrakapitalizm – globalizm, gdzie własność jest ważniejsza niż życie :D

duchtesciowej
Użytkownik
duchtesciowej

A przepraszam bardzo… Za wypadek – czyt. NAWET NIEUMYŚLNE spowodowanie śmierci (bo na przykład pęknie komuś opona, czy urwie się koło) chcecie wsadzać kierowcę auta ? Przecież to jest kuriozalna sprawa, bo jedyną winą tego (przykładowego) człowieka było to, że był w danym aucie w danym miejscu! A i tak będzie mieć ciężkie wyrzutu sumienia i w sumie nie wiadomo za co! – Chore to jest, że w ogóle taki człowiek jest ciągany po sądach a co dopiero wyrok pozbawienia wolności. Co innego, gdy typ jest pijany lub naćpany – wtedy proponuję minimum 8 lat!

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

W Polsce jest jakaś czynność nie zagrożona pozbawieniem wolności? Np: bycie Piskorskim.

Jarogniew
Użytkownik
Jarogniew

Na tapet, a nie tapetę.
Wg mnie recydywa powinna być karana surowo. Jak lekki klaps nie pomoże – to szlaban :)

Obecnie są możliwości techniczne, aby zastosować to wobec kierowców notorycznie łamiących przepisy – grzywny powinny rosnąć wykładniczo.