8 krajów podpisało umowy o eksploracji Księżyca

W sumie aż osiem krajów podpisało umowy, potwierdzające swoje zaangażowanie w pokojowe, oparte na współpracy i przejrzyste działania na Księżycu. Kraje założycielskie porozumień zwanych Artemis Accords to Australia, Kanada, Włochy, Japonia, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i USA.

NASA jest obecnie w trakcie wieloletniego programu powrotu na Księżyc, nazwanego Projektem Artemis, a podpisanie Porozumień jest kolejnym krokiem w tym procesie.

Projekt Artemis to ambitny plan NASA polegający na dostarczeniu „pierwszej kobiety i następnego mężczyzny” na Księżyc w 2024 r. W celu stworzenia długoterminowej bazy do celów naukowych, badawczych i ostatecznie komercyjnych. Jeśli Kongres USA zgodzi się sfinansować wszystkie te plany.

Nowa umowa wzmacnia traktat o kosmosie z 1967 r., którego celem jest zapobieganie trafieniu broni masowego rażenia na Księżyc i inne planety. Traktat z 1967 r. został podpisany i ratyfikowany przez 110 krajów, w tym największe potęgi kosmiczne takie jak Rosję, Chiny i Stany Zjednoczone.

Kraje, które podpisały porozumienia Artemis, zgadzają się na 10 zasad, w tym pokojową eksplorację, przejrzystość, pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych dla personelu w niebezpieczeństwie, publiczne ujawnianie informacji naukowych i bezpieczne usuwanie śmieci kosmicznych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl