8 indiańskich dzieci zmarło w stanie Acre

Opublikowano: 01.10.2014 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 915

O śmierci ośmiorga indiańskich dzieci dotkniętych biegunką i wymiotami poinformowali przedstawiciele Indian Huni Kuin, znani również jako Kaxinawá.

Wiadomość nadeszła z terytorium tubylczego Alto Purus, położonego w brazylijskim stanie Acre, w obrębie gminy Santa Rosa do Purus. Kaxinawá potępili bezczynność służb federalnych, a zwłaszcza krajowego resortu zdrowia i specjalnego sekretariatu ds. zdrowia rdzennej ludności (SESAI). Spośród dziecięcych ofiar choroby sześcioro należy do grupy etnicznej Huni Kuin, dwoje zaś pochodzi z ludu Madja, znanego lepiej jako Kulina. W 2012 roku Rada Misyjna CIMI w obrębie tego samego terytorium doliczyła się 34 przypadków śmierci dzieci, poprzedzonych intensywną biegunką.

Ostatnie zgony w Alto Purus nastąpiły w świetle trwających od lat protestów brazylijskich Indian, skarżących się na brak dostępu do skutecznej opieki medycznej oraz na wielodniową zwłokę służb medycznych. Śmiertelność wśród pierwszych mieszkańców Brazylii w porównaniu ze średnią ogółu brazylijskiego społeczeństwa jest dużo wyższa. Tylko w odległych regionach zachodniej Amazonii, jak np. w stanie Acre, zgony dzieci z powodu biegunki i wymiotów są powtarzalne rokrocznie; nie tworzy się jednak warunków umożliwiających podjęcie szybkich i skutecznych działań w sytuacjach wymagających pilnych interwencji.

 

Autor: Damian Żuchowski
Na podstawie: altinomachado.com.br, terramagazine.terra.com.br, socioambiental.org
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.