75% spotkań polityków z lobbystami dotyczy firm

Opublikowano: 26.06.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 770

Politycy z Komisji Europejskiej często spotykają się z lobbystami, ale z jakimi? W przeważającej większości są to lobbyści firm lub przemysłu, a spotkania z think tankami lub z władzami lokalnymi to rzadkość – wynika z raportu Transparency International.

Politycy spotykają się z lobbystami i jest to coś, czego nie da się uniknąć. Lobbingu nie da się zabronić, zresztą on nie musi być zły. Istotne jest to, aby lobbing był przejrzysty, byśmy wiedzieli kogo słuchają politycy częściej, a kogo rzadziej. Takich informacji może dostarczać m.in. baza “Integrity Watch” uruchomiona przez organizację Transparency International.

Wczoraj właśnie organizacja Transparency International wydała ciekawą analizę spotkań lobbystów z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Ta analiza wykazała, że w okresie od grudnia 2014 do czerwca 2015 odbyło się 4318 takich spotkań, z czego aż 75% stanowiły spotkania z lobbystami zabiegającymi o interesy firm.

Dla porównania, tylko 18% stanowiły spotkania z organizacjami pozarządowymi. Spotkania z think tankami stanowiły 4% wszystkich spotkań, a spotkania z władzami lokalnymi to tylko 2%.

Rejestr organizacji zajmujących się lobbingiem w UE obejmuje 7,9 tys. organizacji. Skoro było ponad 4 tysiące spotkań i mamy prawie 8 tysięcy organizacji to łatwo ustalić, że politycy nie spotykają się wszystkimi. Dodajmy jednak, że z niektórymi organizacjami politycy spotykają się wielokrotnie, a odsetek organizacji ignorowanych może być znacznie wyższy. Dane Transparency International mówią, że aż 80% wszystkich zarejestrowanych organizacji nie miało ani jednego spotkania z politykiem.

Najwięcej spotkań z politykami miała organizacja BUSINESSEUROPE, która zrzesza przedstawicieli firm (polskim członkiem BUSINESSEUROPE jest Konfederacja Lewiatan). Inną organizacją, która skutecznie dociera do polityków w KE jest… firma Google, a po niej ekologiczna organizacja WWF, potem firma General Electric, European Chemical Industry Council (głos przemysłu chemicznego), Airbus, Greenpeace i Amerykańska Izba Handlowa.

Wymienione organizacje przeznaczają na lobbing miliony, lub przynajmniej setki tysięcy euro (np. w przypadku Google jest to 3,5 mln). Lobbing jest dla bogatych.

Dodajmy jeszcze, że niektóre z tych organizacji nie zarejestrowało się jako lobbyści, albo spotkania z nimi nie są zgłaszane do rejestrów spotkań z lobbystami. Dotyczy to firm z branży prawniczej i finansowej.

Zwróciliście zapewne uwagę, że organizacje ekologiczne (WWF, Greenpeace) są całkiem niezłe w organizowaniu spotkań. Niestety spotkania z udziałem tych organizacji często mają charakter “okrągłych stołów” z wieloma uczestniczącymi w nich stronami. To da się zauważyć również w polskiej polityce. Biznes i polityka nierzadko dogadują się po cichu, a gdy rodzą się kontrowersje i trzeba coś zrobić otwarcie, zaczyna się organizować “fora”, “debaty” lub “okrągłe stoły” spotkania z wieloma stronami i zazwyczaj dopiero wówczas dochodzą do głosu organizacje pozarządowe.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.