Rosjanie przetestowali w Syrii nowy pocisk

Opublikowano: 10.12.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1427

Atakiem na rosyjski samolot Su-24 Ankara dała podstawę do rozpoczęcia wojny, lecz rosyjskie władze nie zdecydowały się na symetryczną odpowiedź – oznajmił premier Dmitrij Miedwiediew, odpowiadając na pytania dziennikarzy rosyjskich kanałów w ramach tradycyjnego programu „Rozmowa z premierem”. „Jak w XX wieku postępowały zazwyczaj państwa w podobnej sytuacji? Rozpoczynała się wojna” – oznajmił Miedwiediew. Miedwiediew podkreślił stanowisko rosyjskich władz, które nie zamierzają rozpoczynać działań zbrojnych, jednak mają za zadanie pokazać Turcji twardość swojego stanowiska.

Operacja Sił Lotniczo-Kosmicznych Rosji całkowicie mieści się w budżecie – oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w rozmowie z dziennikarzami. Odpowiadając na pytanie, ile pieniędzy poszło na operację, Miedwiediew powiedział: „Jest to tajemnica”. Premier podkreślił, że „wykorzystanie rosyjskich sił zbrojnych całkowicie mieści się w ramach budżetu Ministerstwa Obrony”. „Nie zwracali się o zwiększenie wydatków na obronę” – dodał premier.

Rzecznik Ministerstwa Obrony generał-major Igor Konaszenkow zdementował doniesienia mediów, zgodnie z którymi Rosja planuje budowę w Syrii nowej bazy lotniczej. Według niego, zagraniczne media podejmują próby odwrócenia uwagi społeczeństwa od problemu różnymi pogłoskami – podaje agencja RIA Novosti. „Najpierw pojawiły się informacje w mało znanej kuwejckiej gazecie o rzekomym rozmieszczeniu w rejonie miejscowości Szajrat nowej rosyjskiej bazy lotniczej, które podchwyciła agencja Reutera. Nie trzeba być głębokim ekspertem wojskowym, aby rozumieć, że z bazy lotniczej Hmeimim, gdzie bazuje rosyjska grupa lotnicza, każdy rosyjski samolot może dotrzeć do każdego punktu na syryjskim terytorium w 30-40 minut” – podkreślił generał. Konaszenkow dodał, że „żadnej natychmiastowej konieczności budowy dodatkowych rosyjskich baz lotniczych na syryjskim terytorium, jak wymyślili to kanapowi stratedzy, nie było i nie ma”.

„Przez ostatnie 24 godziny samoloty Sił Lotniczo-Kosmicznych Rosji odbyły 82 loty bojowe, atakując 204 obiekty terrorystów w Syryjskiej Republice Arabskiej, znajdujące się w prowincjach Aleppo, Idlib, Latakia, Hama i Homs. Jednocześnie 32 loty rosyjskie samoloty odbyły w nocy” – oznajmił rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji. Ataki na obiekty ugrupowania terrorystycznego Daesh (Państwo Islamskie) przeprowadzają samoloty Su-24M, Su-25SM i Su-34. Podczas wszystkich lotów samolotom bombowym i szturmowym towarzyszą myśliwce Su-30. Konaszenkow podkreślił, że po wykonaniu zadań bojowych wszystkie samoloty grupy lotniczej wróciły do bazy lotniczej Hmeimim.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie z grupowego wystrzelenia pocisków manewrujących morskiego bazowania „Kaliber” z okrętu podwodnego „Rostów nad Donem” z Morza Śródziemnego. Jest to pierwszy wystrzał precyzyjnych rakiet ”Kaliber” przeprowadzony z zanurzenia. O tym minister obrony Siergiej Szojgu poinformował na spotkaniu z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Władimirem Putinem. Wystrzał został wykonany z okrętu podwodnego „Rostów nad Donem” z Morza Śródziemnego. W wyniku zostały zniszczone dwa duże punkty bojowników na terytorium Rakki, istotnie zostały uszkodzone składy amunicji i fabryki produkcji min i infrastruktura naftowa. Minister obrony dodał, że Izrael i USA zostali uprzedzeni o planach przeprowadzeniach tych ataków rakietowych.

Putin z kolei polecił analizę wyników uderzeń na ISIL za pomocą nowej broni precyzyjnej i wyraził nadzieję, że w walce z terrorystami nie trzeba jej wyposażać w głowice jądrowe. „Trzeba oczywiście wszystko analizować i wszystko, co dzieje się na polu bitwy, jak działa broń. I „Kaliber”, i w ogóle pociski A-101 spisały się bardzo dobrze, jest to nowa, nowoczesna i bardzo wydajna, teraz to rozumiemy, precyzyjna broń i może być wyposażona zarówno w głowice konwencjonalne, jak i w specjalne głowice jądrowe”, — powiedział szef państwa.

Problem Daesh (ISIL) może zostać rozwiązany „dość szybko” w razie połączenia potencjału amerykańskiej koalicji i rosyjskiego lotnictwa oraz koordynacji z siłami lądowymi – oznajmił w wywiadzie dla włoskich mediów minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. „(Koalicję antyterrorystyczną) powinny kształtować przede wszystkim siły lądowe przy wsparciu lotnictwa. Siły lotnicze są wystarczające, jeśli połączyć potencjały amerykańskiej koalicji i Rosji oraz nawiązać dokładną współpracę z siłami lądowymi, problem ISIL moim zdaniem można rozwiązać dość szybko” – uważa szef rosyjskiego MSZ. Co się tyczy sił, które powinny realizować operację lądową, „oczywiście jest to przede wszystkim syryjska armia, uznają to sami Amerykanie” – oświadczył Ławrow. „Ale mówi się nam: owszem, jesteśmy gotowi do współpracy z syryjską armią, lecz usuńcie al-Assada i najważniejszych dowódców. Jak oni to sobie wyobrażają? Trudno mi powiedzieć” – poskarżył się szef rosyjskiego resortu polityki zagranicznej.

Premier Turcji Ahmet Davutoğlu oświadczył, że wprowadzenie tureckich wojsk na terytorium Iraku to akt solidarności, a nie agresji. Według słów premiera, tureckim instruktorom wojskowym w regionie grozili bojownicy Daesh. „Kiedy te groźby nasiliły się, wysłaliśmy wojska w celu ochrony tego obozu, był to akt solidarności, a nie agresji” – cytuje Davutoğlu agencję Reutera. Według danych irackich władz, 4 grudnia turecki batalion pancerny wkroczył do irackiej prowincji Niniwa pod pretekstem przygotowania bojowników kurdyjskich oddziałów ludowych, walczących z terrorystami. Iracki resort dyplomatyczny i Ministerstwo Obrony nazwały obecność tureckich wojskowych „wrogim działaniem” nieuzgodnionym w władzami. Z kolei Turcja wyjaśniła wysłanie wojsk do Iraku koniecznością ochrony tureckich instruktorów, którzy wyszkolą bojowników ludowego ruchu oporu w obozach treningowych w prowincji Niniwa.

Tureckie władze powinny wzmocnić kontrolę swojej granicy w ramach walki z terroryzmem – oznajmił sekretarz obrony USA Ashton Carter, zabierając głos na posiedzeniu w Komisji Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych. „Turcja powinna podejmować więcej działań na rzecz kontrolowania swojej w wielu miejscach transparentnej granicy” — powiedział. „Arabia Saudyjska i państwa Zatoki Perskiej dołączyły do kampanii lotniczej (walki z terrorystami w Iraku i Syrii) w pierwszy dniach, lecz od tamtej pory zostały wciągnięte w konflikt jemeński” – powiedział Carter. Podkreślił, że „tylko w ubiegłym tygodniu osobiście zwrócił się do 40 państw na całym świecie z prośbą o wniesienie własnego wkładu i w wielu przypadkach dużego wkładu w walkę” z ugrupowaniem terrorystycznym Daesh (Państwo Islamskie). Sekretarz dodał, że wysłał wniosek o pomoc służb specjalnych i nasilenie ataków na pozycje bojowników. Podkreślił, że „powinniśmy podejmować więcej działań” w walce z terroryzmem.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 8 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.