70 poprawek do ustawy reformującej uczelnie

Opublikowano: 05.03.2011 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 667

3 marca w Senacie odbyło się posiedzenie, podczas którego przyjęto blisko 70 poprawek do ustawy o szkolnictwie wyższym, którą 4 lutego przegłosował Sejm.

Jedna z nich dotyczy doktorantów i adiunktów – odtąd albo w ciągu 8 lat dorobią się oni doktoratu bądź habilitacji, albo stracą stanowisko. M.in. przeciwko tej zmianie protestowali 2 marca związkowcy argumentując, iż wejście w życie tego zapisu z jednoczesnym wliczeniem do ośmioletniego okresu lat już przepracowanych postawi część adiunktów przed koniecznością błyskawicznej habilitacji.

Senat odrzucił poprawkę mówiącą o określaniu pensji pracowników PAN przez rozporządzenie ministra nauki “na zasadach określonych (…) w ustawie (…) Prawo o szkolnictwie wyższym”. Domagali się tego związkowcy, ponieważ – ich zdaniem – wynagrodzenia naukowców zatrudnionych w PAN są niższe niż równych im stopniem naukowym wykładowców akademickich.

Senatorowie wnieśli do ustawy poprawkę, w myśl której absolwent studiów licencjackich ma prawo do 31 października korzystać z ulg na bilety. Do tej pory na kilka miesięcy przed rozpoczęciem studiów magisterskich traciło się status studenta.

Inna poprawka dotyczy przyznania doktorantom 51 proc. zniżki na przejazdy koleją. Do tej pory byli oni jedyną grupą akademicką, pozbawioną owych ulg.

Zmiany będą dotyczyły również możliwości rozwiązania przez rektora stosunku pracy po uzyskaniu jednej tylko oceny negatywnej przez pracownika naukowego.

Spora część poprawek dotyczyła kwestii legislacyjnych oraz redakcyjnych. Złożony został także wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Kwestia wprowadzenia częściowej odpłatności za drugi kierunek studiów oraz uniemożliwienia wykładowcom pracy na kilku etatach nie została poruszona.

Opracowanie: Piotr Kuligowski
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.