70% Polaków popiera energetykę opartą na OZE

Opublikowano: 18.06.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 895

Wyniki badań przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie Greenpeace w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4), w tym w Polsce, nie pozostawiają złudzeń – większość badanych (w tym aż 90% Polaków) uważa, że wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł doprowadzi do zmniejszenia uzależnienia od importu surowców energetycznych spoza Unii Europejskiej.

Odcięcie dostaw gazu przez Gazprom na teren Ukrainy stało się faktem i spowodowało, że na nowo rozgorzała debata dotycząca bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz Unii Europejskiej. W tym kontekście wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Greenpeace, dotyczących poparcia dla OZE i zwiększenia efektywności energetycznej, wyraźnie wskazują kierunek, w którym powinna rozwijać się polityka energetyczna Polski.

W drodze do niezależności energetycznej Polacy popierają nie tylko OZE, ale również chcą zwiększenia efektywności. Zmniejszenie strat energii zostało wskazane aż przez 88% respondentów jako sposób na zwiększenie niezależności energetycznej. Co ciekawe, dokładnie taki sam odsetek Polaków – 88% – uważa import surowców energetycznych z Rosji za problem.

“Opinia publiczna jasno i wyraźnie opowiedziała się za OZE i zwiększeniem efektywności energetycznej, co nie powinno być zaskoczeniem w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Dziwi jednak niemal kompletny brak przełożenia wyników badań na działania rządu, który nie wspiera zmian na rzecz OZE i efektywności w polityce energetycznej. Widać to na przykładzie ustawy o OZE, której kolejne projekty coraz bardziej dyskryminują obywateli, a zwiększają wsparcie dla koncernów współspalających węgiel z biomasą. Premier Tusk powinien wreszcie wsłuchać się w głos całego społeczeństwa i zadbać o bezpieczeństwo gospodarki. W energetyce oznaczałoby to podjęcie działań na rzecz restrukturyzacji sektora węglowego, uwzględniających rzeczywiste koszty jego funkcjonowania, oraz położenie nacisku na rozwój energetyki odnawialnej i zmniejszanie zużycia energii” – powiedziała Anna Ogniewska, koordynatorka kampanii „Klimat i Energia” w Greenpeace Polska.

Badani jednoznacznie opowiedzieli się za zmianą strategii energetycznej Polski. Okazuje się, że 70% Polaków uważa, że polityka energetyczna państwa powinna opierać się na OZE. W drugiej kolejności wymieniona została poprawa efektywności energetycznej (38%), natomiast wspierany przez rząd węgiel, wskazało jedynie 24% respondentów (ankietowani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź).

Co więcej, społeczeństwo w zdecydowanej większości popiera także konkretne rozwiązania, które mają na celu zwiększenie znaczenia OZE i wdrożenie efektywności energetycznej na szczeblu unijnym. Aż 90% Polaków uważa, że państwa członkowskie powinny wspólnie przyjąć wiążący cel zwiększenia udziału OZE w produkcji energii. Podobnego zdania w kwestii wspólnego celu zwiększenia efektywności energetycznej przez kraje UE jest aż 89% Polaków.

Poparcie dla zielonej energetyki jest w Polsce większe niż wynosi średnia biorących udział w badaniu wszystkich krajów tzw. Grupy Wyszehradzkiej – oprócz Polski, Ipsos przeprowadził badania wśród obywateli Czech, Słowacji i Węgier. Średnie poparcie dla wspólnych celów w państwach V4 wynosi odpowiednio 86% dla OZE i 85% dla poprawy efektywności energetycznej. Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety internetowej na przełomie maja i czerwca br. na reprezentatywnej grupie 2500 osób.

Zdecydowana większość obywateli krajów V4 opowiada się za zwiększeniem udziału OZE w produkcji energii oraz za poprawą efektywności energetycznej. – Wyniki badań to jasny sygnał dla polityków, aby nie blokować rozwoju OZE. Potrzebujemy liderów, którzy słuchają obywateli. Potrzebujemy polityków, którzy postrzegają niezależność energetyczną jako ograniczenie zużycia energii, zwiększenie udziału OZE w produkcji oraz wykorzystanie krajowych zasobów odnawialnej energii – powiedział Jiri Jerabek, koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Greenpeace apeluje do rządów Polski, Węgier, Czech i Słowacji, aby wprowadziły ambitne cele dotyczące udziału OZE i efektywności energetycznej w polityce Unii Europejskiej. Rządy muszą posłuchać społeczeństwa i bronić bezpieczeństwa energetycznego opartego na OZE oraz efektywności – najbliższą okazją będzie spotkanie Rady Europejskiej 26 i 27 czerwca, podczas którego ma zostać przedstawiona strategia bezpieczeństwa energetycznego Unii.

Raport z badania oraz grafiki obrazujące wyniki TUTAJ.

Źródło: Greenpeace Polska


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MichalR 18.06.2014 14:54

    W moim mieście są nieocieplone kamienice. Widać jak spod tynku wystaje goła cegła. Jeśli zależy nam na oszczędności energii to powinniśmy zacząć od największych oszczędności. Ocieplenie domu obecnie zwraca się już po około 15 latach przy obecnych cenach paliw. Jeśli chcemy robić długofalowe a w dodatku dotowane przez państwo inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne kraju, to obok inwestycji zwiększających ilość energii możliwych do rozdysponowania powinniśmy przede wszystkim skupić się na inwestycjach zmniejszających pobór energii szczególnie jeśli te drugie inwestycje są bardziej rentowne.

    Jeśli faktycznie przepychana ostatnio przez Unię Europejską zmiana kosztów emisji CO2 przejdzie już w 2017 a nie jak miało być to wcześniej w 2021 (podrożeje 4 krotnie), to inwestycje związane z ograniczeniem zużycia energii zwrócą się jeszcze szybciej.

  2. luzak1977 18.06.2014 18:14

    Mnie Greenpeace Polska nie pytało o to co ja sądzę, dlatego nie wierzę w ani jedno ich słowo.
    Według mnie to są banialuki zielonych oszołomów.
    Polityka energetyczna państwa powinna opierać się na węglu, bo węglem Polska stoi. Zieloni zawsze, na zlecenie parchów w garniturach, będą mieszać w polityce energetycznej. Będą straszyć CO2, globalnym ocipieniem, dziurą w powietrzu, wyczerpaniem zasobów, itp.
    Człowiek to taka istota, że jak mu czegoś zabraknie, to se inne wymyśli i koniec.
    “Zzielenieni” ratują ginące gatunki zamiast ratować ludzi przed komarami, mówią, że plastik jest be, że zaleje nas woda z lodowców.
    Odnawialne źródła energii? – tak, ale nie za wszelką cenę. Restrykcje, ceny zaporowe, zero pomocy.
    Najlepiej jest być zielonym, bo to bardzo ekologiczne. Niech se jeden z drugim szałas w lesie zbuduje i żyje jak natura każe.
    Zresztą, to wszystko co nas otacza według fizyki kwantowej, to nic innego jak nic.

  3. biedak 19.06.2014 01:32

    “70% Polaków popiera energetykę opartą na OZE” a 100% zna się na wszystkim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.