68% uchodźców z Ukrainy mówi w pracy po ukraińsku

Opublikowano: 20.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1217

Aż 68% uchodźców z Ukrainy zatrudnionych w Polsce ma możliwość komunikowania się w zakładach pracy w języku ukraińskim, natomiast 54% uchodźców już uczy się języka polskiego – wynika z badania „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i w Niemczech” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Z badania wynika, że ponad 2/3 zatrudnionych uchodźców w Polsce komunikuje się w języku ukraińskim w miejscu pracy, podczas gdy w Niemczech odsetek ten wynosi jedynie 16%. Zdaniem ekspertów EWL tak wysoki odsetek wśród respondentów w Polsce wynika z wieloletniej tradycji zatrudniania pracowników ze Wschodu w naszym kraju.

„Kluczową rolę w tej kwestii pełnią obywatele Ukrainy zatrudnieni na stanowiskach liderskich i menedżerskich, płynnie posługujący się językiem polskim w miejscach pracy, którzy zapewniają efektywną komunikację przy procedurach wdrożeniowych nowych pracowników narodowości ukraińskiej, nieznających jeszcze języka polskiego” – podkreśla Michalina Sielewicz, dyrektorka rozwoju międzynarodowego w EWL Group.

W raporcie czytamy, że Polska jako kraj posiadający rozbudowane know-how z zakresu aktualnych standardów zatrudniania pracowników transgranicznych, stanowi przykład dobrych praktyk dla innych krajów UE, w szczególności dla Niemiec, które pomimo dużo większej gospodarki, zaktywizowały znacznie mniej uchodźców z Ukrainy.

„Polska osiągnęła bezprecedensowy sukces nie tylko w obszarze działań pomocowych, ale również w aktywizacji zawodowej uciekających przed wojną ukraińskich obywateli. Od wybuchu wojny pracę w naszym kraju znalazło ponad 430 tys. uchodźców, czyli około 2/3 liczby uchodźców w wieku produkcyjnym. Jak dotąd żadnemu państwu w historii nie udało się zaktywizować zawodowo takiej liczby uchodźców. Ukraińscy uchodźcy pokazali, że potrzebują przysłowiowej wędki, a nie ryby” – dodaje Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

Badanie pokazało także, że ponad połowa zatrudnionych uchodźców w Polsce (53%) i Niemczech (55%) nie zna języka danego kraju lub zna go słabo. Dobrą lub bardzo dobrą znajomość potwierdza jedynie 13% pracujących uchodźców w Polsce i 18% w Niemczech.

Ponadto połowa respondentów w Polsce (54%) potwierdza, że uczy się już języka polskiego, natomiast 28% wykazuje chęć podjęcia nauki. Fakt ten zasługuje na uwagę w kontekście integracji ukraińskich uchodźców z polskim społeczeństwem także na rynku pracy. W Niemczech odsetek ten wynosi 57%. Jednocześnie 39% osób przyznaje, że nie zamierza podejmować się nauki języka niemieckiego, co może wynikać z obawy przed trudnościami z jego przyswojeniem albo krótkookresowego charakteru pobytu uchodźców w Niemczech.

Raport „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i w Niemczech” powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone w dniach 15 lipca – 25 lipca 2022 roku w Polsce i w Niemczech przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało 800 obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach.

Autorstwo: EWL S.A.
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.