65% obywateli Islandii chce referendum ws. UE

Opublikowano: 11.04.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 725

Większość Islandczyków – 51% – jest przeciwnych wycofaniu wniosku Islandii o przystąpienie do Unii Europejskiej. Natomiast 39% społeczeństwa popiera przerwanie negocjacji, a 10% nie ma na ten temat zdania.

W grupie osób, które chcą aby Islandia kontynuowała negocjacje z UE najwięcej jest młodych osób, mieszkańców Reykjaviku i okolic z wyższym wykształceniem.
Jednak islandzki rząd przyjął już, że Islandia nie będzie krajem kandydującym do UE. Minister spraw zagranicznych – Gunnar Bragi Sveinsson, dostarczył niedawno przedstawicielom UE list przedstawiający oficjalne stanowisko Islandii wobec wstąpienia Unii Europejskiej.

W badaniu, które przeprowadziła grupa Gallupa, 73% ankietowanych uważa, że decyzja rządu powinna być omówiona w Parlamencie przed wysłaniem oficjalnej decyzji w sprawie UE. Większość stanowiły młode osoby, które mieszkają w okolicy Reykjaviku.

W badaniu wyszło także to, że 65% ankietowanych chce przeprowadzenia referendum w sprawie kontynuowania dalszych negocjacji z UE bądź ich przerwania.

Tymczasem w okresie jednego roku, Islandia była wzywana do sądu przez Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) aż 11 razy. Powodem tego było niewdrożenie we właściwym czasie dyrektyw jakie obowiązują w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

Nieco ponad rok temu, islandzki rząd zatwierdził nową „politykę europejską”, której jednym z głównych celów było doprowadzenie do tego, aby Islandia nie była wzywana w pierwszej połowie roku 2015 przed sąd EFTA. Według islandzkiej Federacji Handlu (IFT), w tym tygodniu organ nadzoru EFTA ogłosił, że przeciwko Islandii będą się toczyć dwie kolejne rozprawy.

Te dwie sprawy, znalazły się jako pierwsze na liście wśród dziewięciu innych naruszeń, od czasu kiedy w życie weszła nowa polityka rządu. Zarzuty są związane z tym, że władze nie wprowadziły we właściwym czasie europejskich przepisów dotyczących praw konsumentów oraz odzyskiwania oparów paliwa.

Na stronie IFT napisano, że „szczególnie ten cel nowej polityki europejskiej jest daleki od spełnienia”.

Innym celem „polityki europejskiej” było zmniejszenie liczby dyrektyw, które nie zostały przyjęte przez władze kraju we właściwym czasie, z ponad 3 proc w roku 2014, do poniżej 1 proc na początku tego roku. Po raz kolejny Islandzka Federacja Handlu komentuje tą politykę bardzo negatywnie, pisząc, że nie ma co liczyć na to, że cel ten zostanie osiągnięty. „Jeśli chodzi o przyjmowanie nowych reguł, to Islandia jest zdecydowanie najgorszym wykonawcą wśród wszystkich państw członkowskich EOG” pisze IFT.

– Niezwykle istotne dla biznesu islandzkiego jest to aby działania w kraju i za granicą były prowadzone na tych samych zasadach, aby te prawa, które stosuje się w Islandii były takie jak w krajach EOG. Niestety rząd prowadzi inną politykę i nie zapewnia ministerstwu i ambasadzie w Brukseli wystarczających zasobów ludzkich i środków do tego aby je zabezpieczyć. To z kolei szkodzi interesom islandzkiej gospodarki – powiedział sekretarz genralny IFT – Ólafur Stephensen.

Źródło: Iceland News Polska
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. luzak1977 13.04.2015 09:38

    Precz z euro-kołchozem raz na zawsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.