61 milionów osób zagrożonych ciężkim głodem

Sześć krajów Afryki Południowej jest zagrożonych ciężkim głodem, między innymi Botswana, Namibia, Lesotho, Malawi, Zambia i Zimbabwe. Winne są między innymi programy oszczędnościowe IMF oraz susze związane z El Nino.

Kraje Afryki Południowej zostały szczególnie dotknięte przez kryzys finansowy związany z pandemią COVID-19. Ze względu na wysokie zadłużenie, zostały one zobowiązane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy do prowadzenia polityki oszczędności. To ograniczyło i tak już ubogie świadczenia socjalne czy usługi publiczne w tym służbę zdrowia — pisze Oxfam.

W 2018 roku Afryka Południowa została określona jako rejon Afryki z największymi nierównościami. Dodatkowo dochody najbogatszych osób z krajów regionu wzrosły podczas pandemii koronawirusa o 40%, w czasie gdy sytuacja najbiedniejszych się pogorszyła.

Wspólnota Rozwoju Afryki Południowej (ang. Southern African Development Community, SADC), grupująca 9 południowoafrykańskich krajów poinformowała, że ciężki głód zagraża co najmniej 61 mln osób. Według danych UNICEF 23% dzieci z regionu doświadcza długotrwałego głodu. Takie dzieci nabywają trwałych zaburzeń rozwoju jak np. karłowatość.

Kolejnym czynnikiem pogarszającym sytuacje ludności Afryki Południowej są zjawiska pogodowe jak El Nino. Susze spowodowały obniżenie plonów w sezonie 2024 roku o kilkadziesiąt procent. Wywołało to wzrost cen żywności i głodu.

Źródło: FaktyiAnalizy.info