60 000 lat życia w krysztale

Opublikowano: 26.02.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 416

NASA informuje o odkryciu żywych mikroorganizmów, które od 60 000 lat pozostają uwięzione w krysztale znalezionym w kopalni w Meksyku. Penelope Boston z Instytutu Astrobiologii NASA stwierdziła, że mikroorganizmy te prawdopodobnie przystosowały się do diety składającej się z siarczynów, manganu oraz tlenku miedzi. “Mają one istotne znaczenie dla rozumienia ewolucji mikroorganizmów na naszej planecie” – powiedziała pani Boston podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Postępu w Nauce.

Mikroorganizmy znaleziono w kopalni ołowiu, cynku i srebra w meksykańskim stanie Chihuahua. Kopalnia ta jest znana z występowania olbrzymich kryształów. Niektóre z nich mają długość 15 metrów. W kryształach z kopalni Naica znaleziono około 100 rodzajów mikroorganizmów – w większości bakterii – które pozostają w nich uwięzione od 10 do 60 tysięcy lat. Większość z tych mikroorganizmów nie jest znana nauce.

Odkrycie mikroorganizmów, które potrafią przetrwać tak długo w tak niekorzystnych warunkach daje nadzieję, na znalezienie życia pozaziemskiego. Z drugiej jednak strony pokazuje, że pozaziemskie mikroorganizmy mogą np. przetrwać podróż na zewnątrz pojazdu kosmicznego, a to oznacza, iż mogą zostać przypadkowo zawleczone na Ziemię. Podróż może też odbyć się w drugą stronę, co rodzi niebezpieczeństwo, że zanieczyścimy inne planety ziemskimi mikroorganizmami. NASA sterylizuje swoje pojazdy i ich wyposażenie przed wystrzeleniem, jednak zawsze istnieje ryzyko, że wyjątkowo odporne organizmy przetrwają tę operację. “Jak możemy być pewni, że życie, które ewentualnie odkryjemy w kosmosie, nie będzie życiem zawleczonym tam przez nas samych?” – zastanawia się Boston.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.