6 rzeczy, które wpływają na cenę bitcoina

Opublikowano: 21.01.2017 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka, Telekomunikacja i komputery

Liczba wyświetleń: 743

Najpopularniejsza kryptowaluta świata, choć wieszczono jej już kilkakrotnie upadek, wciąż ma się dobrze. Nawet ostatni, niezwykły dynamiczny skok wartości połączony z równie dynamicznym upadkiem nie sprawił, że bitcoin się skończył. Co jednak tak naprawdę wpływa na jego cenę? Poniżej zestawienie 6 głównych czynników, które wpływają na wartość BTC.

1. POPYT I PODAŻ

Nie uwzględnienie tego czynnika byłoby intelektualną nieuczciwością – bitcoin, podobnie z resztą jak “zwykłe” waluty również podlega wahaniom rynku a jego cenę kształtują popyt i podaż. Rosnące zainteresowanie inwestorów sprawi, że cena kryptowaluty wzrośnie, jeśli z kolei jakiś większy podmiot zdecyduje się na wyprzedaż swoich rezerw BTC, wówczas cena spadnie. Proste. To co odróżnia bictoina od walut typu dolar, euro czy złotówka to fakt, że jego przyrost jest przewidywalny i zależny głównie od mocy obliczeniowych całej sieci, co więcej istnieje pewność, że w pewnym momencie wykopany zostanie ostatni bitcoin i kryptowaluta nie będzie inflacjogenna.

2. SZUM INFORMACYJNY

Anglojęzyczni analitycy używają terminu “media & news coverage”, ale termin związany z szumem jest znacznie bardziej trafny – wskazuje on bowiem na dużą ilość informacji i zdarzeń pozbawionych większego znaczenia, lecz wpływających na nastroje osób zainteresowanych tematem. To sprawia, że ulegają oni emocjom pochopnie sprzedając lub kupując bitcoiny na rynku.

3. REGULACJE RZĄDOWE

Skończyły się czasy gdy bitcoin był jedynie ciekawostką, zabawką dla komputerowych maniaków i antyrządowych libertarian. Dziś w sprawie bitcoina stanowisko zajmują co raz to kolejne rządy i ministrowie, pojawiają się pomysły na regulację rynku BTC a także propozycje opodatkowania transakcji za ich pośrednictwem. Można dyskutować co do sensowności tych rozwiązań, lecz finalnie widać wyraźnie, że bitcoin opuścił swoją niszę. Kiedy więc kolejne rządy publikują swoje raporty lub też deklarują wprowadzenie odpowiednich regulacji, rynek reaguje a cena się zmienia.

4. DUZI INWESTORZY

W tym przypadku, podobnie jak w poprzednich sytuacjach trudno uznać ów czynnik za jednoznacznie pozytywny lub negatywny. Z jednej bowiem strony bitcoinem zainteresowały się duże fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa zarządzające miliardami dolarów, które liczą na korzystny zwrot z poniesionych inwestycji, z drugiej tzw. ‘big business’ pozostaje sceptyczny wobec rynku kryptowalut i znacznie więcej środków inwestuje na rynku tradycyjnym.

5. ROZWÓJ TECHNOLOGII

Najważniejsze to moc obliczeniowa – jej dynamika jest mocno skorelowana z szybkością sieci bitcoina i innych kryptowalut, wpływa też na ilość i częstotliwość wykopanych bloków oraz szybkość transakcji, które ostatnimi czasy znacznie się spowolniły, co może zniechęcać wielu nowych użytkowników.

W kwestii technologii ważną rolę odegrać może także blockchain, czyli technologia będąca osnową bitcoin. Jej popularyzacja wpływa pośrednio także na cenę i wiarygodność najpopularniejszych kryptowalut.

6. SYTUACJA MIĘDZYNARODOWA

Chiny, Brexit, kryzys w strefie euro, konflikty zbrojne – wszystko to sprawia, że cena bitcoina ulega wahnięciom. Jak jednak pokazało dotychczasowe doświadczenie, są to wahnięcia korzystne, wydaje się bowiem, że tam gdzie rządy mają problem, kryptowaluta zyskuje na zaufaniu.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Fenix 22.01.2017 10:38

    Internet i prąd, jest problemem bitcoina?
    Ile jest wart bitcoin, podczas wojny ?
    Utracony przepływ, 3 w jednym.

  2. hashi 22.01.2017 11:18

    @Fenix. Powszechny jest Internet satelitarny a prąd z paneli solarnych, baza wszystkich transakcji bitcoin jest rozproszona na tysiącach dysków. Podczas wojny może być więcej warty niż w czasie pokoju bo zamraża nasz majątek bez ryzyka utraty/inflacji/grabieży. Na pewno nie będzie służył wtedy do zakupów, w czasie wojny tylko gotówka i kruszce. Właściwie mało osób korzysta z niego do zakupów znaczna większość to inwestycje długoterminowe i ukrywanie swojego majątku.

  3. Fenix 22.01.2017 11:52

    @hashi śmiesznie brzmi to zmrożenie majątków ,gdy nie będziesz miał co jeść , zburzą ci dom , w końcu zbiją ?
    Nowe jawne rozdanie , myśleć globalnie działać lokalnie.

  4. Fenix 22.01.2017 12:30

    Myśleć o całości w działaniu jednostki . Jednostka ma się dobrze , całość ( zbiór jednostek ) ma się dobrze .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.