6 000 000 GBP grzywny dla firmy farmaceutycznej

Opublikowano: 19.12.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 805

Brytyjski producent Nurofenu dostał zwiększoną grzywnę, w wysokości 6 milionów funtów, za wprowadzenie w błąd klientów w Australii. Australijski sąd federalny orzekł w zeszłym roku, że produkty sprzedawane na różne, specyficzne bóle, były w zasadzie identyczne.

W piątek sąd zgodził się, by zwiększyć karę. „Celem jakiejkolwiek kary w tym przypadku musi być zapewnienie, że producent Nurofenu oraz inni potencjalni przestępcy pomyślą dwa razy zanim będą chcieli wprowadzać w błąd opinię publiczną” – orzekł sędzia.

Gigant farmaceutyczny zostanie także obciążony kosztami prawnymi. Firma znacznie skorzystała na sprzedaży produktów na ból pleców, ból migrenowy oraz napięciowy ból głowy, mimo że ich skład niczym się nie różnił. Kara wymierzona producentowi jest najwyższą przyznaną zgodnie z australijskim prawem konsumenckim.

Przedstawiciel Nurofenu uznał decyzję sądu, choć nie krył rozczarowania zwiększeniem grzywny. Firma taktycznie stwierdziła, że: „Nurofen nie zamierzał wprowadzać konsumentów w błąd, jednak zdaje sobie sprawę, że jego rozwiązania mogły być mylące”.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. gajowy 19.12.2016 17:03

  Jeżeli ktoś miałby jednocześnie problem z bólem pleców i migreną to mógłby zażyć jednoczesnie dwa specyfiki a tak naprawdę to podwójną dawkę jednego specyfiku. Co może być bardzo niebezpieczne.

 2. Konter 19.12.2016 18:26

  A co z efektem placebo? Skał mógł być taki sam, ale podświadomie mógł pomagać na różne schorzenia ;p

 3. gajowy 20.12.2016 10:13

  @Konter
  Siła efektu placebo jest mocno przereklamowana. Swojego czasu analizowałem to w blogu w tym portalu pod tytułem “Efekt placebo”. W rzeczywistości powoływanie się na efekt placebo ma na celu głównie dyskredytację efektów leczniczych/zdrowotnych konkurencji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.