59 mln dolarów za wydanie Szwecji Svartholma?

Opublikowano: 07.09.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 797

Szwecja da Kambodży miliony dolarów na rozwój, tymczasem Kambodża wyśle do Szwecji współzałożyciela The Pirate Bay, mimo że obydwa kraje nie mają umowy w sprawie ekstradycji. Przypadek? Czy to kolejny przypadek?

Pod koniec ubiegłego tygodnia współzałożyciel The Pirate Bay Gottfrid Svartholm został zatrzymany w Kambodży. Żył tam od dłuższego czasu, unikając kary ustanowionej przez sąd w 2009 roku, ale dziwnym trafem zatrzymano go akurat w momencie, gdy do Kambodży przybył z wizyta Ron Kirk, Amerykański Przedstawiciel ds. Handlu (USTR). To ten sam urzędnik, który co roku wydaje listę krajów piratów oraz prowadzi negocjacje takie, jak te w sprawie ACTA lub TPP.

To był pierwszy dziwny przypadek, ale nie ostatni.

Przekazanie Svartholma do Szwecji nie było pewne, gdyż Kambodża i Szwecja nie mają umowy ws. ekstradycji. A jednak obydwa kraje jakoś się dogadały i wpadły na pomysł deportowania założyciela The Pirate Bay w oparciu o przepisy imigracyjne.

Wczoraj natomiast chińska agencja Xinhua doniosła, że rząd Szwecji przekaże Kambodży pomoc w wysokości 400 mln koron (59,4 mln dolarów) na rozwój demokracji, obronę praw człowieka, edukację, działania klimatyczne. Porozumienie w tej sprawie podpisali: premier Kambodży, minister finansów oraz ambasador Szwecji w Kambodży.

To drugi dziwny przypadek.

Oczywiście żaden poważny dziennikarz ani polityk nie ośmieli się teraz zasugerować, że Szwecja po prostu zapłaciła Kambodży miliony dolarów za głowę Svartholma, a odbyło się to wszystko pod presją USA. To brzmiałoby niemal jak teoria spiskowa. Każdy rozsądny człowiek powie, że Ron Kirk był w Kambodży akurat przejazdem, a rządowi Szwecji nie od dziś leży na sercu rozwój Kambodży.

A jednak podobne przypadki są coraz bardziej zastanawiające. Weźmy na przykład zamknięcie serwisu Demonoid na Ukrainie. Z jakiegoś powodu władze tego kraju zdecydowały się zamknąć Demonoida akurat w momencie, gdy wicepremier Ukrainy jechał do USA, by rozmawiać o prawach autorskich.

Albo weźmy na przykład Meksyk. Był to kraj, w którym opozycja wobec ACTA montowała się znacznie wcześniej niż w Polsce, jeszcze na etapie tajnych negocjacji. Władze Meksyku długo zwlekały z podpisaniem traktatu, ale zrobiły to krótko po szczycie G-20 i wizycie Obamy oraz po zaproszeniu Meksyku do negocjacji TPP.

Są jeszcze wycieki Wikileaks mówiące o naciskach USA na Hiszpanię i Szwecję, ale tego też nikt nie weźmie pod uwagę, bo wycieki Wikileaks nie mają charakteru oficjalnych dokumentów o niewątpliwym pochodzeniu.

Mamy zatem wiele przypadków. Ich istnienie można odnotować, nie sugerując, że te przypadki mają jakieś konkretne źródło.

Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: Xinhua
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 07.09.2012 10:47

    Nic w polityce nie dzieje się przez przypadek. Jeśli już to tylko się nam tak wydaje, bo nie znamy szczegółów.

  2. bXXs 07.09.2012 23:12

    USA wydaje na wojny (armie, zbrojenia itp) wiecej niz reszta swiata razem wzieta. Wiec jak USA prosi to robisz to szybciutko bo moze metro w twojej stolicy wybuchnac albo brudna bomba.
    Czy nielegalna ekstradycja moze byc powodem do wycofania oskarzen? Czy w trybunale w Norymberdze byli wszyscy zbrodniarze WW2? Jedno jest pewne, mozemy to zmienic i zakonczyc, jest nas 99%. Jestesmy paliwem tego g6wna do czasu jak nic z tym nie robimy. Co sie stalo z kontynentalnymi gigantami jak Panaamerican? Banki upadaja kiedy nie maja klientow, korporacje upadaja z tego samego powodu. Ludzie obalaja rzady i zmieniaja prawo, ludzie uwalniaja sie od dlugow haniebnych i pustych dlugow ( Bank “pozyczyl” pieniadze, ale nie potrafił udowodnić ze je w ogóle posiadał). Korporacje farmokologiczne upadaja kiedy ludzie traca zaufanie do ich “produktow”, czy im ufasz? Wystarczy zdrowo sie odzywiac, troche cwiczyc i nie ogladac reklam o krwawiacych dziaslach!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.