57 mln zł na coś, z czego nikt nie korzysta

Opublikowano: 30.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2147

Mianem “fiaska” Najwyższa Izba Kontroli (NIK) określiła wydanie w latach 2007 – 2013 aż 57 milionów złotych na projekt “e-ocenianie” oraz “banki zadań”. Inicjatywy te miały pomóc w usprawnieniu systemu egzaminów zewnętrznych w Polsce. W rzeczywistości zakończyły się kompletnym niepowodzeniem. Zdaniem kontrolerów NIK wydano sporo publicznych pieniędzy na coś, z czego praktycznie nikt nie korzysta. Powstaje pytanie: kto za to odpowie i jakie podmioty prywatne zyskały najwięcej na realizacji obu projektów?

Cel był jasno określony – chodziło o modernizację systemu egzaminów zewnętrznych i wykorzystania ich wyników, uwzględniając trendy w zakresie egzaminowania. Najnowszy raport NIK pokazuje jednak, że nie wszystko poszło zgodnie z planem, a część inicjatyw, gdzie wykorzystywano dofinansowanie z budżetu UE zakończyła się fiaskiem.

Przykładem mogą być projekty “e-oceniania” oraz budowy “banków zadań kształcenia ogólnego”. Pomimo poniesienia wysokich nakładów finansowych (na projekty te wydatkowano odpowiednio 20,29 mln zł i 36,96 mln zł) nie udało się osiągnąć zakładanych efektów.

Projekty dotyczące “e-oceniania” realizowane były w latach 2007 – 2013 r., jednak poniesione nakłady finansowe nie przyniosły zamierzonego rezultatu, w postaci wprowadzenia zmodernizowanego oceniania z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych. Zdaniem kontrolerów NIK w ciągu 12 lat Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) nie opracowała żadnego dokumentu koncepcyjnego, który by określił długofalową strategię wdrażania “e-oceniania” w Polsce. Oprogramowanie zakupione w 2011 r. już w momencie jego wdrażania (w 2015 r.) było niewspierane przez producenta. W praktyce “e-ocenianie” obejmowało każdego roku 3 zadania otwarte z matematyki (słownie: trzy zadania!). W 2019 r. w związku z likwidacją gimnazjów ta forma oceniania faktycznie w ogóle przestała funkcjonować.

Z kolei w przypadku “Banków zadań” (czyli bazy wystandaryzowanych zadań dla danego egzaminu/przedmiotu egzaminacyjnego, opracowanych zgodnie z zasadami pomiaru dydaktycznego, sprawdzających spełnienie wymagań wynikających z odpowiedniej podstawy programowej) kontrolerzy NIK stwierdzili, że wykorzystano zaledwie 190 zadań z banków dotyczących przedmiotów ogólnych (w arkuszach standardowych) spośród ogółem 34 754 zamieszczonych w bankach zadań. Pomimo wydania na ten cel blisko 37 mln zł CKE nie podejmowało prób przeglądu i aktualizowania treści zadań umieszczonych w bankach. Eksperci z okręgowych komisji egzaminacyjnych z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych nie mieli dostępu do zadań przechowywanych w bankach zadań.

Na podstawie: NIK.gov.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. mike 30.12.2019 10:39

    “W rzeczywistości zakończyły się kompletnym niepowodzeniem.”

    sądzę że ktoś na nich dobrze zarobił więc założenia projektów były spełnione.

  2. 80085 30.12.2019 17:47

    Muszę się trochę zakręcić i podpiąć pod jakiś rządowo wspierany projekcik. Kasy nigdy za wiele. A i rozgrzeszenie dostanę natychmiast… W końcu chciałem dobrze ale wyszło jak zawsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.