Witajcie w Polsce

Opublikowano: 22.10.2013 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1019

Grzegorz Hajdarowicz, który jeszcze niedawno sponsorował prasowe zabawy tzw. nowej lewicy, okazuje się mistrzem obchodzenia praw pracowniczych.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że załoga tytułów wydawanych przez biznesmena (m.in. „Rzeczpospolita” i „Parkiet”) otrzymała na początku października „propozycję”: zwolnijcie się z pracy, a my zatrudnimy na nowych warunkach potrzebnych specjalistów w nowo utworzonych spółkach. Chodziło o to, by w ramach restrukturyzacji uniknąć zwolnień grupowych, gdyż ich przeprowadzenie wymaga negocjacji ze związkami zawodowymi. Poza tym, nawet utrzymanie planów co do zakresu zwolnień grupowych i wypłacenie odpraw jedynie na ustawowym poziomie oznacza dla firmy poważny wydatek.

Dlatego firma Gremi Media zawarła z potrzebnymi jej osobami „honorową” umowę: odchodzą z pracy za porozumieniem stron, a następnie dostają etaty w nowych spółkach, w których zatrudnienie nie przekracza 20 osób. Nowe wynagrodzenie ustalono jako bliskie płacy minimalnej, obowiązki zapisane w kilku zdaniowym kontrakcie dotyczą prac administracyjno-biurowych. Oczywiście głównym zajęciem dziennikarzy pozostanie zdobywanie informacji i pisanie tekstów, jednak będzie się to działo na podstawie odrębnej umowy o dzieło, ok. 25-stronicowej i zawierającej liczne kruczki prawne. Celem jest oczywiście uniknięcie oskładkowania. Umowa przewiduje ponadto m.in. zakaz konkurencji w trakcie swojego trwania i po jego zakończeniu oraz karę 5 tys. zł za ujawnienie jakichkolwiek informacji odnoszących się do zleceniodawcy, czyli spółki Gremi Business Communication.

W specyficznej sytuacji znalazły się osoby, które nie otrzymały propozycji przejścia do nowo utworzonych spółek i związania się umową o dzieło z Gremi Business Communication. Te osoby mają trafić do spółki Uważam Rze, której siedzibą mają być pomieszczenia byłej drukarni w Raszynie, czyli na odległych peryferiach Warszawy. Te osoby, aby znaleźć się we wspomnianej spółce, nie musiały czekać na wypowiedzenie dotychczasowych umów o pracę czy rozstać się z redakcją za porozumieniem stron. Właściciel postanowił, że zbędni pracownicy zmienią pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy, czyli w następstwie przejścia zakładu pracy lub jego części na inny podmiot.

Ten punkt całej operacji budzi najwięcej emocji i protestów. Zatrudnieni otrzymali informację, że przejście do spółki wydającej „Uważam Rze” dotyczyć będzie części redakcji, która jest związana z wydawaniem periodyków „Uważam Rze” i „Uważam Rze Historia”, tymczasem zawiadomienia o przeniesieniu dostały także osoby pracujące w Gremi Media w innych częściach przedsiębiorstwa, m.in. w działach redakcji: online, ekonomia, prawo, sekretariat. Przeniesieni obawiają się, że wkrótce stracą zatrudnienie, bo ich nowy pracodawca może zostać zlikwidowany ze względu na złe wyniki.

Działający w redakcji NSZZ „Solidarność” protestował i pisał w tej sprawie do właścicieli. Jego zdaniem wybiórcze przekazywanie pracowników do innego pracodawcy jest niezgodne z prawem. Związkowcy powoływali się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym w sytuacji, w której zatrudniony wykonuje zadania na rzecz różnych części (jednostek) dotychczasowego zakładu pracy, decydujące znaczenie ma stopień jego związania z poszczególnymi jednostkami. Nie można bowiem uznać, że skoro obowiązki pracownika wiążą się z całością przedsiębiorstwa dotychczasowej firmy, to decyzja o tym, czy nastąpiła zmiana zatrudniającego, zostaje pozostawiona uznaniu pracodawców. Zdaniem SN w przypadku, gdy ustalenie związania pracownika z przejętą częścią zakładu okaże się niemożliwe, należy przyjąć, że zmiana zatrudniającego go nie dotyczy. Protesty „Solidarności” nie przyniosły jednak efektu.

Sytuację w „Rzeczpospolitej” bada już Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie. Niezależnie od wyników kontroli pracownicy, którzy uważają, że pracodawca naruszył w całej procedurze prawo, mogą skarżyć się do sądu pracy.

„Przeniesienie niewygodnych pracowników do jednej spółki, może przynieść wydawcy »Rzeczpospolitej« korzyści. Pozwoli pozbyć się związków zawodowych i rady pracowników. Nie ma ryzyka, by w nowych spółkach powstały choćby małe reprezentacje. Próby zawiązania związków będą mogły być łatwo spacyfikowane ze względu na rozbicie załogi” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Przypomina także, że rada pracowników nie odradza się w nowej spółce w przypadku przejścia części zakładu – zatrudnieni muszą ją wybrać od nowa. Przejmujący pracodawca ma obowiązek zorganizowania wyborów na wniosek 10 proc. pracowników, o ile zatrudnia co najmniej 50 osób.

Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Hassasin 22.10.2013 08:29

    Znalezione w necie :

    ,,Siedzą w pociągu ważni Unici, grubi, nadęci, lekko podpici, wiozą do Polski ustaw czterdzieści, każda w wagonie ledwo się mieści. Pierwsza zawiera setki koncesji, pewną przyczynę rychłej recesji. Druga przynosi drogą benzynę, kolejną naszych nieszczęść przyczynę. Trzecia wprowadza nowe podatki, podnosi VAT-y, akcyzy, składki, by „ludzie pracy” pieniądze mieli, w kieszeniach swoich przedstawicieli. Czwarta rozwala polskie mleczarnie, wszak smrodu i brudu to wylęgarnie. Piąta morderców od kary zwalnia, w więzieniach będzie miła sypialnia. Szósta pomnoży nam urzędników. W siódmej są wzory nowych pomników. W ósmej feminizm i parytety, wybierz cymbałów – byle kobiety. W dziewiątej instrukcja indoktrynacji, za hojną kasę z Eurodotacji, aktorzy, panienki i dziennikarze, wyklepią wszystko, co im się każe. A szkolnej dziatwie przyniesie chlubę, udział w błękitnym Eurojugend. Miłość do Unii w wierszu, w piosence, wszystko co robisz, nawet w łazience – robisz dla Unii, pamiętaj o tym, inaczej szybko wpadniesz w kłopoty. Nie skończysz studiów, wylecisz z pracy, eurogestapo zrobi cię na „cacy”. W dziesiątej i dalej, czytać się nie chce, można z pociągu wyskoczyć jeszcze…,, ..proszę tego nie kasować 😉

  2. pablitto 22.10.2013 13:28

    fajny wierszyk – tylko obwinianie o wszystko mityczną złowrogą “Unię” (wrrr!!!) to pójście na skróty i na łatwiznę. To raczej nie chodzi o to, jak się nazywa dany “twór” tylko kto i jak tym “zarządza” (przed i za kurtyną) – nie będzie Unii – będzie jakaś Unia-bis pod nazwą Związek Szczęśliwych Krajów Europejskich pewnie czy jakoś tak 😉 – kwestia, że jeśli ludzie spalają energię życiową ganiając za rzuconą im przez panów zza kurtyny kiełbasą, ścigając stworzone przez nich iluzoryczne fatamorgany – w ten sposób nie nastąpi cokolwiek, co miałoby znamiona jakiegoś realnego oświecenia i wzrostu świadomości – a tylko to zagwarantuje ludziom bardziej prawdziwe życie. Skamlenie i protesty o “lepsze warunki” czegokolwiek – to protest o powiększenie celi o 1m2 w naszym mentalnym więzieniu.

    PS. i wcale nie miałęm na myśli jakiejś “żydo-komuny” – to jest też nie dość, że sporym uproszczeniem, to jest też żałosne. Tylko prawda nas wyzwoli – jakakolwiek by nie była. Jeśli ktoś święcie wierzy w jakąś swoją wersję prawdy – podtrzymuje ta samo po prostu iluzję.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.