53% Polaków nie chce lekcji religii w szkołach

Opublikowano: 11.05.2019 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 631

53 proc. Polek i Polaków zapytanych przez ośrodek Kantar nie życzy sobie aby katecheza była obecna w szkołach publicznych i finansowana ze środków publicznych. Najnowszy sondaż pokazuje, że obywatele naszego kraju są zmęczeni ingerencją Kościoła w sferę świecką.

Nawet co czwarty wyborca Prawa i Sprawiedliwości uważa, że miejsce katechezy jest w kościele, nie w publicznej szkole. Elektorat partii Kaczyńskiego wciąż jest jednak najbardziej klerykalny ze wszystkich partii politycznych. Obecność religii w szkołach popiera 73 proc. głosujących na tę formację. Najbardziej krytycznie nastawieni do katolickiej indoktrynacji są sympatycy Wiosny – aż 90 proc. z nich uważa, że katecheza powinna natychmiast wynieść się z publicznych placówek edukacyjnych. W tym kontekście tym bardziej zadziwiające się ostatnie wynurzenia Roberta Biedronia, który powiedział przy okazji niedawnej afery, że „Jeżeli ktoś profanuje coś, co jest obiektem kultu religijnego, to są na to odpowiednie paragrafy i powinna spotkać go kara”.

Jeśli chodzi o wyborców Lewicy Razem to ich nastawienie jest podobnie jednoznaczne – 84 proc. z nich jest za świecką szkołą. Zwraca uwagę wysokim odsetek przeciwników katechezy w szkołach wśród popierających Koalicję Europejską – w ostatnim badaniu wyniósł on 78 proc., co zważywszy na fakt, że są wśród nich sympatycy prawicowych ugrupowań: PO i PSL, należy uznać za fakt krzepiący.

W ogólnym rozrachunku 53 proc. Polek i Polaków chce, aby zajęcia z katechezy nie odbywały się w szkołach i nie były finansowane z budżetu państwa. Przeciwnego zdania jest 45 proc. Najbardziej przywiązani do religii są respondenci z podstawowym wykształceniem – 59 proc. z nich chce utrzymania obecnego stanu. Z drugiej strony – 35 proc. ankietowanych z dyplomami wyższych uczelni chce urealnienia idei państwa świeckiego w polskiej szkole.

Spadek poparcia dla katechezy w szkołach koreluje z obniżaniem się zaufania dla Kościoła. Aż 73 proc. badanych przez Pew Research Center uważa, że środki podejmowanie przez hierarchów katolickich w związku z aferami pedofilskimi są niewystarczające. Spada również istotność religii w życiu, szczególnie młodych Polaków – tylko 16 proc. wśród nich uważa, że wiara jest dla nich „bardzo ważna”, a codziennie modli się tylko 14 proc. To niższy współczynnik od większości krajów UE.

Katecheza w szkołach kosztuje skarb państwa 1,4 mld zł rocznie.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Radek 12.05.2019 07:28

    W szkołach powinno być religioznawstwo, filozofia i przede wszystkim logika. Przydało by się, aby coś, co jest najbardziej potrzebne w EU, czyli znajomość prawa też była nauczana w wyższych klasach. A poglądy jednej sekty niech uczą w świątyniach wyznawców tejże sekty.

  2. Fenix 12.05.2019 08:28

    @Radek brawo , zgadzam się z tobą ,i pod twoim komentarzem podpisuję się Ja .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.