5160 lat więzienia za masakrę ludności!

Opublikowano: 23.11.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1531

Były żołnierz Gwatemali został oskarżony o udział w masowej zbrodni podczas wojny domowej w latach 1960-1996. Santos Lopez został skazany na 5160 lat więzienia!

Byłemu gwatemalskiemu żołnierzowi zarzucono udział w masakrze ludności cywilnej w wiosce Dos Erres w departamencie Peten w północnej części kraju. Santos Lopez jako członek elitarnej formacji zbrojnej Kaibiles został wysłany do wioski z misją namierzenia partyzantów. On i inni żołnierze niczego nie znaleźli, po czym zaczęli siłą wyciągać cywilów z ich mieszkań i gwałcić kobiety, a następnie wymordowali niemal wszystkich mieszkańców Dos Erres.

Do masowej zbrodni doszło w 1982 roku za panowania dyktatora Efraína Ríos Montta, którego oskarżono o ludobójstwo wobec Indian. W 2013 roku, gwatemalski wojskowy otrzymał wyrok 80 lat więzienia, lecz zmarł w kwietniu bieżącego roku.

Santos Lopez miał odpowiadać za śmierć 171 ludzi. Sąd skazał go na 30 lat więzienia za popełnione zbrodnie oraz kolejne 30 lat za każdą jego ofiarę, co razem daje aż 5160 lat. Lopez nie jest jednak jedyną osobą z takim wyrokiem – niektórzy byli żołnierze, którzy również brali udział w masakrze, zostali skazani na ponad 6 tysięcy lat więzienia. Te spektakularne wyroki mają jednak charakter wyłącznie symboliczny, gdyż tamtejsze prawo przewiduje maksymalnie 50 lat kary więzienia.

Według szacunków, podczas wojny domowej, która trwała w Gwatemali w latach 1960-1996, zginęło około 200 tysięcy ludzi, a 45 tysięcy kolejnych zaginęło. Masakra w wiosce Dos Erres była jedną z największych zbrodni, popełnionych w czasie tej wojny.

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: Otto Garcia (CC0)
Na podstawie: News.sky.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o