510 000 zł kary od UOKiK dla firmy lichwiarskiej

Opublikowano: 29.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1466

Pamiętacie lata dziewięćdziesiąte i adnotacje na umowach napisane małym druczkiem? Okazuje się, że taka patologia jeszcze nie wymarła, a kontynuatorem tej niechlubnej tradycji jest firma Cash Service 4 Home, która naliczała swoim klientom odsetki powyżej ustawowego progu maksymalnego.

„Rażąco, bo nawet 50-krotnie” przekraczały limit odsetki za opóźnienia w spłatach kredytu, naliczane przez firmę Cash Service 4 Home.

„Najpoważniejszy zarzut wobec Cash Service 4 Home dotyczył opłat za tzw. wizyty automatyczne, które następowały, gdy konsument spóźniał się z zapłatą raty” – wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, który przypomniał, że opłaty dodatkowe są w Polsce regulowane ustawowo, obecnie wynoszą 14,5 proc.

„Oznacza to, iż w przypadku sześciodniowej zaległości z zapłatą tygodniowej raty w wysokości np. 200 zł, odsetki za opóźnienie nie powinny przekroczyć ok. 45 groszy, tymczasem opłaty za każdą wizytę automatyczną wynosiły kilkadziesiąt razy więcej” – stwierdził prezes UOKiK.

Jakie odsetki naliczała Cash Service 4 Home? Firma wprowadzała klientów w błąd informując wyłącznie o tym, że jest to wartość zmienna i od czego ona zależy, nie realizując wymogu przekazywania jasnej i rzetelnej informacji.

„Konsumenci mogli nawet nie zdawać sobie sprawy, że firma bezprawnie pobierała od nich rażąco zawyżone opłaty za wizyty automatyczne” – napisał Chróstny.

Firma przedstawiała też klientom umowy do podpisu, w których ważne zapisy były sporządzone czcionką o wielkości ok 1 mm. Zdaniem UOKiK taka umowa nie spełnia wymogu czytelności.

Według UOKiK każdy konsument, który uiścił opłatę za wizytę automatyczną w zawyżonej wysokości, może się ubiegać o zwrot nienależnie pobranej kwoty, czyli tej powyżej dozwolonego prawem limitu. Powinien w tym celu złożyć w Cash Service 4 Home reklamację i podać numer rachunku, na który mają zostać przelane pieniądze. „W ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji spółka musi poinformować o takiej możliwości wszystkich poszkodowanych. Potem na zwrot pieniędzy ma 60 dni od złożenia przez nich reklamacji” – zaznaczono.

Na firmę została nałożona kara w wysokości 510 tys zł.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 29.12.2021 12:44

    To powinno być 500 000 000. Tak by lichwiarz musiał się ratować u lichwy.
    Jak zwykle polskie urzędy. Pół miliona to im te odsetki lichwiarskie w dzień przynoszą.

    ALe przy zarobkach rzędu 5000 nie jest trudno kupić UOKiK. Wystarczy dzienny zysk z lichwy na nich rozdzielić i cały urząd kupiony.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.