500 zł na dziecko będzie wypłacane w obligacjach?

Opublikowano: 20.03.2016 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 937

Rząd szuka pomysłów na obniżenie kosztów finansowania swojego flagowego programu socjalnego. Najnowsza propozycja, którą opracowało Ministerstwo Finansów, zakłada wypłacanie 500 zł w formie papierów dłużnych. Większość ekspertów uważa takie rozwiązanie za bezsensowne.

Zgodnie z przewidywaniami, rząd Beaty Szydło ma problem ze znalezieniem środków na realizację swoich przedwyborczych obietnic. Koszt programu “Rodzina 500+” jest szacowany na ok. 22 mld zł, tymczasem okazało się, że zakładane wpływy z nowych podatków nie będą tak wysokie jak przewidywano. Mniej środków budżet państwa otrzyma m.in. z podatku od supermarketów, który miał przynieść ok. 2 mld zł. W tej sytuacji wyzwaniem, przed którym stoi resort finansów jest dokonanie oszczędności w obrębie planowanych wydatków. Na pierwszy ogień idzie właśnie “Rodzina 500+”.

O pomyśle poinformował rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. Szczegóły mamy poznać w najbliższych dniach, jednak już teraz wiadomo, że realizacja projektu miałaby się odbyć we współpracy z resortem pracy oraz bankiem PKO BP – dystrybutorem obligacji. Nie wiadomo, jaki byłby termin wykupu papierów dłużnych, ani czy beneficjenci programu będą mieć możliwość wyboru formy, w jakiej otrzymają świadczenie.

Eksperci przewidują, że projekt budżetu nie uratuje, a skorzystają na nim głównie bogate rodziny, dla których odbiór świadczenia po wieloletnim oczekiwaniu nie zrobi większej różnicy. Dla gospodarstw, które oczekiwały na realne i natychmiastowe wsparcie ze strony rządu będzie to ogromne rozczarowanie.

Krytycznie o pomyśle wypowiadają się nawet osoby kojarzone ze środowiskiem PiS. “To jakiś absurd. Każdy może sobie kupić indywidualnie obligacje, akcje, opcje. Nie musi tego robić urzędnik i to z pieniędzy przygotowanych na program “Rodzina 500+”. Równie dobrze można wynagrodzenia budżetówki wypłacać w formie obligacji albo inwestorom zamiast płatności wysłać obligacje. Ciekawe, co by na to powiedzieli?” – ocenia Cezary Mech, były szef Komisji Nadzoru Finansowego z czasów rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

“Jestem ciekawa, jak będzie wyglądać procedura namawiania osób, które mogą pobrać to świadczenie, aby zrobiły to w formie obligacji, czyli de facto długu. Wiele zależy od sposobu wprowadzenia tego rozwiązania” – komentowała dla Polskiego Radia Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej. “Sądzę, że dotyczyłoby to wąskiej grupy osób. Temat jest dość złożony, bo pieniądze z programu 500+ miały pobudzić konsumpcję. Przy obligacjach ona się nie pojawi.”

“Szkoda czasu na tego typu dywagacje. 99 proc. rodziców zdecyduje się na wypłatę w gotówce” – ocenia Kamil Maliszewski z DM mBank. “Można żałować, że ktokolwiek w Ministerstwie Finansów zastanawia się nad takim tematem. No chyba, że to miałby być obowiązek, a nie dobrowolny wybór.”

Problem, przed jakim stoi rząd Prawa i Sprawiedliwości ukazuje ślepy zaułek obietnic socjalnych, które nie są podparte racjonalną polityką fiskalną, czyli podwyższeniem podatków z realną perspektywą ich ściągalności.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. radical3dom 21.03.2016 01:06
  2. beth 21.03.2016 05:37

    w moim odczuciu warto uświadamiać społeczność polską do czego po 1989 roku, czyli po tzw.trans…….. doprowadzono w krainie nad Wisłą !!!

    http://polskabieda.com/?opcja=graf&nr=3

    http://polskabieda.com/?opcja=humor

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.