500 plus ratuje wiejskie rodziny

Opublikowano: 13.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 533

Wiadomo już, gdzie trafia większość pieniędzy ze świadczenia Rodzina 500 plus. Trafia do wiejskich rodzin. Gdyby, jak chcą niektórzy, świadczenie miało formę odpisu od podatku PIT, te pieniądze ominęłyby potrzebujące rodziny.

Rolnicy to grupa najbardziej zagrożona skrajnym ubóstwem. Raport GUS już w 2015 roku pokazywał, że w latach 2010-15 na wsi odsetek osób o wydatkach poniżej ustawowej granicy ubóstwa wzrósł z 7,4 do 12,2 proc., a odsetek osób o wydatkach poniżej granicy minimum egzystencji wzrósł z 5,8 do 6,5 proc. Dlatego środki ze świadczenia Rodzina 500+ to błogosławieństwo dla wiejskich dzieci. Ponieważ rolnicy rozliczają się z fiskusem poprzez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pieniądze nie miałyby szansy trafić do nich, gdyby miały formę odpisu od podatku dochodowego. A tego chciały liberalne środowiska z Nowoczesną i Platformą Obywatelską na czele.

Zwrócił na to uwagę wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz podczas niedzielnego spotkania w Bądkowie w województwie kujawsko-pomorskim, jednym z biedniejszych polskich regionów.

“Program Rodzina 500 Plus trafia na wieś, a do niedawna większość propozycji raczej kierowana była do miast. Jeżeli ktoś mówi, że to powinien być odpis od podatku dochodowego, to jak z tego mieliby skorzystać mali i średni rolnicy?” — pytał polityk PiS. “Znów byłaby to bariera dla środowisk wiejskich, dla wielu rodzin rolniczych. Oczywiście powinna być dyskusja, w jaki sposób (program) powinien być rozwijany, zmieniany. 60 procent środków z tego programu trafia na polską wieś. Chcemy, żeby następowało wyrównywanie szans mieszkańców wsi i miast.”

Zapowiedział też kolejne reformy wzmacniające rodzinę: “Chcemy pomóc matkom, kobietom, które mogłyby być już na emeryturze, a nie mają do tego praw. One poświęciły się rodzinie, wychowały dzieci, założyły rodzinę poświęcając swoje możliwości pracy, realizacji. Te panie, które wychowały minimum 4 dzieci, otrzymają od państwa wsparcie, otrzymają emeryturę. Może nie będą to wielkie kwoty, ale te ok. 1000 zł to środki, które w ramach świadczenia emerytalnego powinny otrzymywać.”

Wyniki badania budżetów gospodarstw domowych za 2015 r. pokazały, że zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był w 2015 roku prawie trzykrotnie wyższy niż w miastach.

„Różnica ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców). W skrajnym ubóstwie żyło w 2015 r. roku prawie 4 proc. mieszkańców miast (od ok. 1 proc. w największych miastach, do ok. 5 proc. w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców). Na wsi odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji wyniósł ponad 11 proc.” — głosił raport. Właśnie wtedy PiS wygrał wybory i od pierwszej połowy 2016 konsekwentnie świadczenia 500+ zaczęło spływać na wieś.

Dane, które podał w kujawsko-pomorskim Skurkiewicz, potwierdziła minister Elżbieta Rafalska: “Z programu korzysta 2 mln 400 tys. rodzin, ponad 3 mln 600 tys. dzieci. Największy udział wśród rodzin objętych wsparciem mają rodziny z dwójką dzieci. Ich odsetek wynosi 62 proc. w ogólnej strukturze rodzin korzystających i w praktyce stanowi to 1,5 mln rodzin. Ze względu na to, że duży odsetek środków z 500 Plus trafia na wieś do rodzin uboższych, można uznać, że to świadczenie ma charakter niwelujący nierówności dochodowe w różnych regionach Polski.”

W tej chwili deklarowane poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości oscyluje wokół 50 procent wśród mieszkańców wsi oraz mieszanych gmin wiejsko-miejskich.

Autorstwo: Antonina Świst
Zdjęcie: Luidmila Kot (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mackadmin
Użytkownik
mackadmin

Co za pierdo… zniesc wszelkie podatki a spoleczenstwo rozprowadzi pomiedzy siebie dobra… ludzie sami wiedza najlepiej jak zarzadzac swoim majatkiem i sa znacznie bardziej efektywni w tym niz ‘Panstwo’. Rzad mialby jedynie dbac o to aby ‘jednostki’ nie mialy mozliwosci skupiania w swoich rekach majatku, ktorego pojedynczy czlowiek nie jest w stanie przejesc aby nie odbierac dobr innym. Nie jest to nawolywanie do socjalizmu… Wrecz przeciwnie, do przedsiebiporcvzosci. Kapital z nadwyzek przymusowo inwestowac.

rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Zapomniałes kolego dodac, że aby taki system mógł funkcjonowac, należałoby zakazać działaności jakichkolwiek patrii, czy koterii politycznych, a państwem powinien rządzic “oświecony” dyktator… Lub… demokracja bezposrednia…

Cami
Użytkownik
Cami

i co zle na tej Bialorusi?
zlodzieja/nieroba/bandyte karze sie odpowiednio ku przestrodze kolejnych tej masci, ktorych w naszym pieknym kraju wiekszosc :(
drogi nie dziurawe, na ulicach czysto – nikt nie pozawla za lapowy zwozic smieci z zachodu itp.

Aida
Użytkownik

zniesc wszelkie podatki a spoleczenstwo rozprowadzi pomiedzy siebie dobra…
Ale czy na pewno wszystkie?

Rzad mialby jedynie dbac o to …
Skoro znosimy podatki to nie stać nas na rząd. Nikt za darmo nie będzie pracował.

psilocybe cubensis
Użytkownik
psilocybe cubensis

Liberalizm w wersji: znieść podatki, wywalić rząd i inne tego typu hasła promujące czysty kapitalizm czy też nawet anarcho-kapitalizm mają tylko jedną małą wadę. Prowadzą do zniewolenia społeczeństwa przez korporacje. Tylko tyle i aż tyle.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@Aida prawda. Ludzie rządzimy sobą sami , nie rządzi rząd nami . Naród ludzi suweren dzieli władzę . Wybieram Ja ,stanowię jedno prawo , zachowana władza jednostek.
Kto ma pieniądze sprawuje władzę, obecnie ,to zmieniamy ! Jeśli Ja sobie nie ufa ,to oni ,zawsze cię zawiedzie ! Świadomi ludzie wiedzą , DOK uwolni każdego. DOK prawem Ja,
z tworzenia bogactwo .