500-megapikslowa kamera do dozoru społecznego

Opublikowano: 28.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 455

Nowa kamera posiadająca pięciokrotnie bardziej czułą rozdzielczość niż ludzkie oko, zdolna do monitorowania w czasie rzeczywistym tysięcy ludzi i identyfikowania poszczególnych twarzy, została zaprezentowana przez chińskich naukowców, ponownie budząc obawy o masową inwigilację.

„ABC News” w Australii informuje, że nowy system oparty na sztucznej inteligencji w chmurze o rozdzielczości 500 megapikseli, nazwany „super kamerą”, został w ubiegłym tygodniu ujawniony na Międzynarodowych Targach Przemysłowych w Chinach. System kamer, wyposażony w najnowocześniejsze narzędzia do rozpoznawania twarzy, został zaprojektowany przez Uniwersytet Fudan i Instytut Optyki, Mechaniki Precyzyjnej i Fizyki Changchun z Chińskiej Akademii Nauk.

Projektanci twierdzą, że system może wykrywać w czasie rzeczywistym i identyfikować tysiące ludzkich twarzy lub innych obiektów oraz natychmiast lokalizować określone jednostki w zatłoczonym środowisku, takim jak stadiony. Oczywiście taki system będzie równie dobrze sprawdzał się na protestach. Projektanci zasugerowali, że policja może ustawić taki system kamer w centrum Szanghaju i monitorować tłumy, sprawdzając jednocześnie zdjęcia z dokumentacji medycznej i kryminalnej.

Li Daguang, profesor na Uniwersytecie Obrony Narodowej Ludowej Armii Wyzwolenia w Pekinie powiedział „Global Times”, że system można „bardzo łatwo zastosować do obrony narodowej, wojska i bezpieczeństwa publicznego”.

Taka technologia w rękach komunistycznych, chińskich władz, które już prowadzą obywatelski system kredytu społecznego, nie wróży dobrze prawom do wolności i prywatności. „Rząd ma ogromne bazy danych z wizerunkami ludzi i możliwością połączenia ich z tożsamością, więc nie jest wykluczone, że taka technologia jest możliwa do wdrożenia, jeśli nie teraz, to w przyszłości” – zauważyła Samantha Hoffman, analityk ze Strategic Policy Institute.

System kredytu społecznego, który nagradza „dobre zachowania” zachętami i karze nieposłuszeństwo, ograniczając i zabraniając ludziom dokonywania zakupów, jest obecnie egzekwowany przy użyciu ogromnej sieci ponad 200 milionów kamer, a także innych narzędzi do śledzenia. Jednak nowa, posiadająca 500 megapikseli, „super kamera” będzie w stanie przenieść możliwości dozoru społeczeństwa na inny poziom.

Naukowcy zauważyli, że obecna liczba kamer jest w stanie monitorować tysiące ludzi jednocześnie, ale każda twarz w przechwytywanym obrazku może być reprezentowana tylko przez kilka pikseli, co oznacza, że ​​„nie można wyraźnie zobaczyć poszukiwanej osoby.” Dane z filmu zostaną „wprowadzone do puli danych, które w połączeniu z przetwarzaniem przez sztuczną inteligencję mogą generować instrumenty do kontroli społecznej, w tym narzędzia powiązane z Systemem Kredytu Społecznego” – powiedział Hoffman z ASPI.

Autorstwo: Steve Watson
Na podstawie: ABC.net.au
Źródło oryginalne: Infowars.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.