500 000 małych brytyjskich firm na skraju bankructwa

Opublikowano: 07.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1000

Prawie pół miliona niewielkich przedsiębiorstw operujących w Wielkiej Brytanii pozostaje “zagrożonych upadkiem w ciągu kilku tygodni”. Organizacja Federation of Small Businesses wzywa Rishiego Sunaka o większe wsparcie.

Rosnące koszty utrzymania w Wielkiej Brytanii uderzają nie tylko w „zwykłych” obywateli, ale także w małe firmy. Prawie pół miliona takich podmiotów może zbankrutować w ciągu kilku tygodni, jak podaje Federation of Small Businesses, jeśli nie otrzymają odpowiedniego wsparcia od rządu. Przewodniczący FSB, Martin McTague, pochwalił ostatnie wsparcie kanclerza Rishiego Sunaka w wysokości 15 miliardów funtów dla konsumentów, ale zaznaczył, że część z nich straci pracę, bo ich pracodawcy po prostu zbankrutują. „Małe firmy wciąż mają ogromny problem. Stoją w obliczu około dwukrotnej inflacji cen (…), a to tykająca bomba zegarowa. Zostały im dosłownie tygodnie, zanim zabraknie im gotówki, a to będzie oznaczać, że setki tysięcy firm upadnie i wiele osób straci pracę” – komentował McTague na łamach programu „BBC Radio 4’s Today”.

McTague wskazał na dane z Urzędu Statystyk Krajowych, z których wynika, że ​​40%, czyli około 2 mln małych firm w Wielkiej Brytanii nie posiada środków na prowadzenie działalności przez kolejne trzy miesiące. Z tej liczby około 10% – czyli 200 tys. firm – ma „poważne kłopoty”, a kolejnym 300 tys. „zostało tylko kilka tygodni” do ogłoszenia upadłości. „To bardzo realna możliwość, ponieważ (…) nie mają rezerw gotówki. Nie mają żadnego sposobu na rozwiązanie tego problemu” – dodawał.

Szef FSB przytoczył przypadek, w którym właściciel hotelu w Scarborough stracił swoje zyski przez gwałtownie rosnące rachunki za energię, które były pięciokrotnie wyższe od dotychczasowych stawek.

Inflacja cen konsumpcyjnych osiągnęła w kwietniu 9%, najwyższy poziom od 1982 r. Wzrost kosztów wynikał ze skoku w rachunkach za energię, rekordowych cen benzyny i rosnących kosztów cotygodniowych zakupów. Bank Anglii oszacował, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie około 10% jeszcze w tym roku.

McTague powiedział, że bez dalszego wsparcia dla małych firm, kosztowna pomoc udzielona w czasie pandemii zostanie zmarnowana. „Kanclerz wydał około 45 miliardów funtów, aby te firmy przetrwały kryzys wywołany przez Covid-19. Czy naprawdę oczekujemy, że teraz ich porzuci, (…) i straci te pieniądze?” – pytał retorycznie.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

2

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.