500 000 Austriaków chce konstytucyjnego „prawa płatności gotówką”

Opublikowano: 06.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1789

Ponad 500 tysięcy Austriaków podpisało petycję wzywającą do przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucyjnego zapisania prawa do nieograniczonych płatności gotówkowych.

Ponad 500 tysięcy Austriaków podpisało petycję wzywającą do przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucyjnego zapisania prawa do nieograniczonych płatności gotówkowych. W kraju liczącym 8,9 miliona osób, masowy pokaz poparcia dla „prawa” do płacenia gotówką pokazuje rosnący ruch przeciwko cyfrowym walutom promowanym przez banki centralne na całym świecie i instytucje takie jak Światowe Forum Ekonomiczne (WEF).

Termin składania petycji dotyczących propozycji siedmiu narodowych referendów zakończył się w poniedziałek. Jak donosi austriacki dziennik Kurier, prawo do płatności gotówkowych uzyskało największe poparcie spośród siedmiu różnych petycji – podpisało je 530 938 Austriaków. Tylko petycje, pod którymi podpisało się co najmniej 100 tys. osób, mogą zmusić parlament do debaty na ten temat. Biorąc pod uwagę ogromne poparcie dla petycji “prawo do gotówki”, może pojawić się silna presja, aby posunąć się do przodu z wysiłkiem zabezpieczenia płatności gotówkowych w kraju.

W przeciwieństwie do Grecji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii i krajów Beneluksu, gotówka wciąż króluje w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, które nie poddały się trendowi bezgotówkowego społeczeństwa. W Austrii 50 proc. wszystkich transakcji nadal przeprowadza się w gotówce, co znacznie przekracza europejską średnią wynoszącą około 30 proc. Niemcy są również przeciwni transakcjom cyfrowym – tylko 9 procent z nich twierdzi, że korzystałoby z płatności mobilnych.

Starania o zapisanie prawa do płatności gotówkowych w konstytucji kraju są już tematem od kilku lat, przy czym Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) już w 2019 roku sugeruje dokonanie zmiany konstytucyjnej w celu ochrony transakcji gotówkowych. Austriacy mogą być szczególnie wrażliwi na ogromną władzę państwową, która pojawiłaby się wraz z całkowicie bezgotówkowym społeczeństwem. Naukowiec, autor i specjalista w dziedzinie psychologii ekonomicznej Erich Kirchler powiedział, że II wojna światowa wciąż wpływa na myślenie Niemców i Austriaków dotyczące niebezpieczeństw związanych z nadaniem zbyt dużej władzy państwu.

Kraje niemieckojęzyczne przywiązują dużą wagę do prywatności. Inne kraje, takie jak Szwecja, uchwaliły prawa, aby zapewnić społeczeństwu dalszy dostęp do gotówki i możliwość dokonywania płatności w gotówce. Gdyby jednak Austria zapisała prawo do płatności gotówkowych w konstytucji, oznaczałoby to największy jak dotąd krok w Europie w kierunku zabezpieczenia płatności gotówkowych w przyszłości.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „RMX News”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szwęda 06.10.2022 17:26

  I oby to udało się.

 2. MasaKalambura 06.10.2022 18:17

  Oby. Nieograniczona i uwzględniająca złoto i srebro.

 3. Jefferson 06.10.2022 21:09

  Oby para z nich nie zeszła, bo parlament na pewno będzie próbował sprawie ukręcić łeb. Miło jest obserwować jakieś zbiorowe przypadki przytomności umysłu w tych pokręconych czasach.

 4. Fenix 07.10.2022 09:21

  Czym jest pieniądz , gotówkowy albo cyfrowy bez równego udziału wszystkich ludzi? To rabunek i wyzysk większości ,przez uzurpatorów nielicznych!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.