5 nieznanych faktów o bitwie pod Grunwaldem
15 lipca 1410 na polach Grunwaldu doszło do jednej z największych bitew w dziejach średniowiecznej Europy. 2 kilometry na południowy wschód od wsi Grunwald, pomiędzy Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem armie zakonu krzyżackiego pod wodzą Ulricha von Jungingena starły się z połączonymi siłami polskimi i litewskimi pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda.
Krzyżacka armia doznała pogromu z rąk polsko-litewskiego rycerstwa. Wygrana pod Grunwaldem była okazała się kluczowym zwrotem w historii wielkiej wojny Królestwa Polskiego z zakonem krzyżackim. Kolejne miasta pruskie bez walki poddawały się Jagielle, jednak marsz ku krzyżackiej stolicy był bardzo powolny. Gdy armia Królestwa Polskiego przybyła do Malborka, twierdza dowodzona przez komtura Świecia Henryka von Plauena była już gotowa do obrony. Zamku nie udało się zdobyć, oblężenie okazało się klęską, ale zwycięstwo Polski w wojnie było niezaprzeczalnym faktem.
Konflikt z zakonem zakończył się podpisaniem 1 lutego 1411 roku w Toruniu I pokoju toruńskiego.
Od 1998 roku w ramach Dni Grunwaldu odbywa się inscenizacja historycznej bitwy. Bierze w niej udział do 1.5 tys. rycerzy z Polski i z innych krajów – między innymi Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy czy nawet USA lub Australii. Jest to iście epickie wydarzenie, uchodzące za największą imprezę plenerową w Polsce, którą ogląda kilkadziesiąt tysięcy widzów z całego świata.
Oto pięć nieznanych faktów związanych z bitwą pod Grunwaldem, o których nie miałeś pojęcia!
Fakt pierwszy
Wciąż nie wiadomo kto zabił Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Nic nie potwierdza teorii, jakoby Ulrich von Jungingen miałby zginąć z rąk piechoty chłopskiej. Wiele wskazuje na to, że krzyżak mógł zginać z ręki Mszczuja ze Skrzyńska z rodu Łabędziów. Powód? Zgodnie ze zwyczajem według którego ekwipunek pokonanego rycerza był brany przez jego pogromcę właśnie w w kościele w Kijach, związanym z rodem Łabędziów, miał znajdować się ornat uszyty z szaty von Jungingena.
Fakt drugi
Żeby odróżnić „swoich” od „tamtych” król Jagiełło kazał wojskom walczącym po stronie polsko-litewskiej założyć… słomiane opaski.
Fakt trzeci
Król Władysław Jagiełło od ciągłego wydawania rozkazów swoim podkomendnym i zagrzewania do walki… ochrypł. Jeszcze drugiego dnia gardło bardzo go bolało!
Fakt czwarty
Po wygranej bitwie polski władca podarował czeskim najemnikom… wielbłąda. To egzotyczne zwierzę zapisało się w historii i to bardzo dosłownie. Wielbłąd nie tylko trafił do Czech, ale stał się tak sławny, że jego wizerunek do dziś widnieje na herbie kraju pilzneńskiego.
Fakt piąty
Na słynnym obrazie Jana Matejki pojawiają się… skrzydła husarskie. Rzecz jasna żaden husarz nie mógł brać udziału w bitwie pod Grunwaldem, ponieważ ten typ jazdy pojawił się dopiero w XVI wieku. Matejko z pewnością był tego świadom. Co więc chciał w ten sposób chciał przekazać?
Źródło: PolishExpress.co.uk