5 faktów o japońskich gejszach

Opublikowano: 30.12.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Publicystyka, Seks i płeć, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 2981

Tajemnicze, piękne kobiety w jedwabnych kimonach z niesamowitymi fryzurami – japońskie gejsze – nie przestają zadziwiać swoją egzotycznością. Kilka interesujących faktów o gejszach.

Nie są kurtyzanami

Pomimo powszechnego przekonania, gejsze nie są drogimi prostytutkami. Zawód ten pojawił się stosunkowo niedawno, bo w XVII wieku. Do zamiany pojęć doszło po II wojnie światowej, gdy w Japonii było pełno amerykańskich żołnierzy. Aby przetrwać, przedsiębiorcze Japonki ubierały kimona i podawały się za gejsze, zarabiając w ten sposób na życie. W rzeczywistości gejsz nie uczono sztuki miłosnej.

Wykształcenie

Dziewczynki trafiały do domu gejsz w wieku siedmiu lat. Mijało wiele lat, zanim rozpoczynały edukację – uczyły się tańczyć, gry na instrumencie, malowania itp.. Umiejętności, które pomagały w zabawianiu klientów. Gejsze powinny też orientować się w polityce i być w stanie podtrzymać rozmowę. Zanim zostawały gejszami, służyły w domu jako służące, pomagając starszym gejszom, sprzątając i gotując.

Makijaż i fryzura

Z boku wydaje się, że nie ma w tym makijażu nic trudnego – wybielić skórę, podkreślić oczy, pomalować usta i mamy gotową gejszę. Ale to nie takie proste. To bardzo trudny makijaż, który ma zatuszować wszystkie niedoskonałości twarzy.

Najpierw na twarz nanoszona jest biała farba, a potem różowa, aby zatuszować wady. Fryzura jest oddzielnym tematem. Robiona była 3-5 razy w miesiącu. Aby jej nie popsuć, gejsze musiały spać na specjalnym zagłówku.

Praca non-stop

Gejsze nie mają wolnego, bo po wyjściu w świat musiały zwrócić dług za swoje utrzymanie i naukę. Oczywiście próbowały się go pozbyć jak najszybciej, więc pracowały jak najwięcej. Ich zapłata bezpośrednio zależała od wysiłków – ile wieczorów i bankietów gejsza mogła odwiedzić jednego dnia?

Współczesne gejsze

Zawód gejszy przetrwał do dziś. We współczesnej Japonii jest ich około 1000. Bardzo trudno, drogo, a dla obcokrajowca niemal niemożliwe jest trafienie na przyjęcie z ich udziałem. Mistrzynie zarabiają od 5000 do 10000 dolarów miesięcznie. Ciężko pracują każdego dnia, uświetniając swoją obecnością kilka imprez w ciągu jednego wieczoru.

Zdjęcie: sasint (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.