40 lat tajnych eksperymentów na ludziach w USA

Opublikowano: 11.04.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 545

Niewiele osób, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie, wie o tajnych eksperymentach medycznych, które rząd amerykański przeprowadził na swoich własnych obywatelach, bez ich zgody, przez 40 lat i spowodowało śmierć wielu uczestników tych eksperymentów.

Eksperyment Tuskegee był medycznym projektem badawczym, w którym brały udział setki ubogich Afroamerykanów, które miały miejsce w latach 1932-1972 w hrabstwie Macon w stanie Alabama.

Mężczyźni mieli kiłę, infekcję przenoszoną drogą płciową, ale idąc po pomoc do lekarza nie byli informowani o tym fakcie. Zamiast tego mówiono im, że mają “złą krew” i otrzymywali placebo, nawet po tym, jak w latach 1940. choroba zaczęła być leczona penicyliną.

Eksperyment Tuskegee rozpoczął się w czasie, gdy nie było znanego sposobu leczenia kiły. Po rekrutacji przez obietnicę bezpłatnej opieki medycznej początkowo w projekt włączono 600 mężczyzn.

Uczestnicy eksperymentu nigdy wcześniej nie korzystali z opieki medycznej. Lekarze z US Public Health Service (PHS), którzy prowadzili badanie, poinformowali uczestników – 399 mężczyzn z utajoną kiłą i grupą kontrolną 201 innych, którzy byli wolni od choroby – byli leczeni z powodu złej krwi, terminu powszechnie stosowane w tym czasie w odniesieniu do różnych dolegliwości.

Mężczyźni byli monitorowani przez pracowników służby zdrowia, ale tylko otrzymywali placebo, takie jak aspiryna i suplementy mineralne, pomimo faktu, że penicylina stała się zalecaną metodą leczenia kiły w 1947 roku. Badacze PHS przekonali lokalnych lekarzy w hrabstwie Macon, aby unikali kontaktów z uczestnikami eksperymentu.

Celem eksperymentu było prześledzenie całego postępu choroby, naukowcy jednocześnie zapewniali o skuteczności opieki, chociaż choroba postępowała szybko. Peter Buxton, badacz chorób wenerycznych PHS w San Francisco, ujawnił historię przyjacielowi reporterowi, który przekazał ją innemu reporterowi, Jeanowi Hellerowi z Associated Press. Heller przerwał tę historię w lipcu 1972 roku, wywołując publiczne oburzenie i zmuszając do zamknięcia badań.

Do tego czasu 28 uczestników zginęło z powodu kiły, 100 innych zmarło z powodu powikłań, co najmniej 40 małżonków zostało zdiagnozowanych, a choroba została przekazana 19 dzieciom po urodzeniu.

Po części, by wspierać uzdrawianie rasowe, prezydent Clinton wystosował przeprosiny z 1997 r., Stwierdzając: “Rząd Stanów Zjednoczonych zrobił coś, co było nie tak – głęboko, głęboko, moralnie złe… Nie tylko pamiętamy tę haniebną przeszłość, którą możemy naprawić i naprawić nasz naród, ale pamiętamy tę przeszłość, że możemy zbudować lepszą teraźniejszość i lepsza przyszłość”.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: History.com
Źródło: Orwelleky.blogspot.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.