4-dniowy tydzień pracy? A może praca 7 godzin dziennie?

Wiele krajów i firm eksperymentuje z wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy i skróceniem czasu pracy. Władze organizacji i państw starają się poprawić efektywność i produktywność pracowników.

Eksperci zauważają jednak, że nie warto oczekiwać globalnej redukcji tygodnia pracy. Wielu przedsiębiorców i rządów ma negatywny stosunek do takiego pomysłu, ponieważ komplikuje to proces komunikacji pomiędzy firmami i wywiera presję na gospodarkę.

W 2018 roku Perpetual Guardian, spółka zarządzająca z Nowej Zelandii, przyciągnęła uwagę opinii publicznej. W ramach eksperymentu kierownictwo organizacji wprowadziło czterodniowy tydzień pracy. Przez dwa miesiące 240 pracowników w 16 biurach w całym kraju pracowało krócej o jeden dzień, ale otrzymywało przy tym poprzednie wynagrodzenie.

Zgodnie z wynikami badania okazało się, że odsetek osób swobodnie łączących pracę z obowiązkami rodzinnymi wzrósł z 54% do 78%. Ponadto poziom stresu wśród pracowników zmniejszył się o 7%, a stopien zadowolenia z życia wzrósł o 5%. Takie dane podaje gazeta „The Guardian”, powołując się na firmę z Nowej Zelandii. Wyniki eksperymentu uznano za udane, a w listopadzie firma Perpetual Guardian oficjalnie przeszła na czterodniowy tydzien pracy.

Podobny plan pracy został przetestowany w połowie 2018 roku przez niemiecką firmę programistyczną Planio. Wyniki eksperymentu również okazały się pozytywne. Jak zauważył założyciel firmy, Jan Schulz-Hofen, w wyniku przejścia do 32-godzinnego tygodnia pracy pracownicy zaczęli lepiej radzić sobie ze swoimi obowiązkami, a ich wydajność wzrosła. Takie oświadczenie jest dostępne na oficjalnej stronie Planio.

Wcześniej podobne inicjatywy promowały również duże międzynarodowe firmy. Na przykład już w 2016 roku Amazon uruchomił projekt pilotażowy dla niektórych pracowników — tydzień pracy został skrócony do 30 godzin z utrzymaniem przysługujących ulg, a wynagrodzenie wyniosło 75% standardowej pensji. Z kolei firmy doradcze Deloitte i KPMG wprowadziły czterodniowy, elastyczny harmonogram. Personel nadal musi pracować 40 godzin tygodniowo, ale może samodzielnie rozdzielić ten czas.

W chwili obecnej czterodniowy tydzień pracy został pomyślnie wprowadzony w Szwecji, Norwegii, Danii i Holandii. Krótszy harmonogram prac obowiązuje również w Niemczech, Francji i niektórych innych krajach europejskich. A Polska z kolei zainicjowała 7-godzinny dzień roboczy.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w 2017 roku mieszkańcy Niemiec pracowali średnio 1 356 godzin, Danii — 1 408, Norwegii — 1 419, Holandii — 1 433, Francji — 1 514, Szwecji — 1 609 godzin. Wśród krajów rozwiniętych Korea Południowa wykazała najwyższą wartość — 2024 godzin pracy rocznie, a wśród krajów rozwijających się — Meksyk (2257 godzin). W Rosji liczba ta wynosiła 1980 godzin.

Źródło: pl.SputnikNews.com