4-dniowy tydzień pracy? A może praca 7 godzin dziennie?

Opublikowano: 07.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2223

Wiele krajów i firm eksperymentuje z wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy i skróceniem czasu pracy. Władze organizacji i państw starają się poprawić efektywność i produktywność pracowników.

Eksperci zauważają jednak, że nie warto oczekiwać globalnej redukcji tygodnia pracy. Wielu przedsiębiorców i rządów ma negatywny stosunek do takiego pomysłu, ponieważ komplikuje to proces komunikacji pomiędzy firmami i wywiera presję na gospodarkę.

W 2018 roku Perpetual Guardian, spółka zarządzająca z Nowej Zelandii, przyciągnęła uwagę opinii publicznej. W ramach eksperymentu kierownictwo organizacji wprowadziło czterodniowy tydzień pracy. Przez dwa miesiące 240 pracowników w 16 biurach w całym kraju pracowało krócej o jeden dzień, ale otrzymywało przy tym poprzednie wynagrodzenie.

Zgodnie z wynikami badania okazało się, że odsetek osób swobodnie łączących pracę z obowiązkami rodzinnymi wzrósł z 54% do 78%. Ponadto poziom stresu wśród pracowników zmniejszył się o 7%, a stopien zadowolenia z życia wzrósł o 5%. Takie dane podaje gazeta „The Guardian”, powołując się na firmę z Nowej Zelandii. Wyniki eksperymentu uznano za udane, a w listopadzie firma Perpetual Guardian oficjalnie przeszła na czterodniowy tydzien pracy.

Podobny plan pracy został przetestowany w połowie 2018 roku przez niemiecką firmę programistyczną Planio. Wyniki eksperymentu również okazały się pozytywne. Jak zauważył założyciel firmy, Jan Schulz-Hofen, w wyniku przejścia do 32-godzinnego tygodnia pracy pracownicy zaczęli lepiej radzić sobie ze swoimi obowiązkami, a ich wydajność wzrosła. Takie oświadczenie jest dostępne na oficjalnej stronie Planio.

Wcześniej podobne inicjatywy promowały również duże międzynarodowe firmy. Na przykład już w 2016 roku Amazon uruchomił projekt pilotażowy dla niektórych pracowników — tydzień pracy został skrócony do 30 godzin z utrzymaniem przysługujących ulg, a wynagrodzenie wyniosło 75% standardowej pensji. Z kolei firmy doradcze Deloitte i KPMG wprowadziły czterodniowy, elastyczny harmonogram. Personel nadal musi pracować 40 godzin tygodniowo, ale może samodzielnie rozdzielić ten czas.

W chwili obecnej czterodniowy tydzień pracy został pomyślnie wprowadzony w Szwecji, Norwegii, Danii i Holandii. Krótszy harmonogram prac obowiązuje również w Niemczech, Francji i niektórych innych krajach europejskich. A Polska z kolei zainicjowała 7-godzinny dzień roboczy.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w 2017 roku mieszkańcy Niemiec pracowali średnio 1 356 godzin, Danii — 1 408, Norwegii — 1 419, Holandii — 1 433, Francji — 1 514, Szwecji — 1 609 godzin. Wśród krajów rozwiniętych Korea Południowa wykazała najwyższą wartość — 2024 godzin pracy rocznie, a wśród krajów rozwijających się — Meksyk (2257 godzin). W Rosji liczba ta wynosiła 1980 godzin.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 08.01.2019 11:32

    Ja pracuję w jednej z instytucji europejskich a godzin pracy tu więcej niż w Szwecji (1700).

  2. Murphy 08.01.2019 11:35

    Idealnie to by było jak by pracowało się 4h dziennie zarobkowo a kolejne 4h dla siebie (prace domowe, zakupy). Wtedy wreszcie spełniły by się postulaty proletariatu (8 godzin pracy, 8 godzin snu, 8 godzi odpoczynku). Ale do tego pewnie jeszcze długa droga, choć pomarzyć fajnie.

  3. Husar 09.01.2019 14:17

    Inżynieria społeczna zakonów jako twórców państw kolonialnych tworzących społeczeństwa hybrydowe do zniewalania innych krajów i narodów już dziś jest trudno dostrzegalna przez otumanione społeczeństwa. Zwłaszcza po zniszczeniu państw dziejowych i ich ustrojów np “Lechia” czy RP, czy Tartharia.

    Społeczeństwa są ustawiane jako masowe niewolnictwo robiące na dobrobyt twórców i wykonawców, status człowieka w podbitych i skolonizowanych przez system kolonialny państw i narodów ma status produktu- biomateriału do zużycia. Jak to sami twórcy określają – zasoby ludzkie.

    II wś służyła transformacji, jak to zauważył Kennedy- nowego porządku świata.
    Narzucono ludziom kapitalizm i demokracje, czyli ewolucja niewolnictwa.
    Nikt się nie zastanawia dlaczego tak, a nie inaczej.

    W czasie rozkwitu kapitalizmu szukano rozwiązania jak przystosować “pracowników” do nowego sytemu. Aby tego dokonać należało przeprowadzać badania nad niewolnikami w celu uzyskania najlepszego sposobu wyciskania cytryny .
    Okazało się, że pracując w narzuconych warunkach przez dłuższy okres czasu dziennie ponad 6h człowiek ulega degradacji. Wydajność roboczą może utrzymać przez 6 godzin, dalej odbija się to na człowieku. Energia człowieka nie regeneruje się, umysł i psychika ulega degradacji, czynności rozwojowe i poznawcze zanikają. Innymi słowy człowiek głupieje.
    System należało tak ustawić aby niewolnikowi nie pozostawić wolnego czasu na zdobywanie wiedzy, rozmyślania i działania nad rozwojem własnego narodu i państwa, a także z tego względu aby brakowało mu sił na działania w ośrodki mające wpływ na życie.
    Wraz z rozwojem i udostępnianiem techniki tego czasu miało ubywać.

    Alternatywnym rozwiązaniem dla systemu kapitalizmu z przeciwnego bloku rosyjskich uczonych, które Stalin ukrócił było wprowadzenie II- III zmianowego wymiaru pracy po 6 godzinnego dnia pracy plus pensja socjalna dla jednego pracownika, to pozwoliłoby na rozwój człowieka poza pracą, co umożliwiło by na wkład człowieka w rozwój kultury, rozwój osobisty zdobywanie wiedzy, działalność po za pracą i gospodarki państwa, narodu.
    Jednak jak widać zagroziłoby to reżimowi komunistycznemu, który też wykreowali zakony twarami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.