4-dniowy tydzień pracy? A może praca 7 godzin dziennie?

Opublikowano: 07.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1735

Wiele krajów i firm eksperymentuje z wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy i skróceniem czasu pracy. Władze organizacji i państw starają się poprawić efektywność i produktywność pracowników.

Eksperci zauważają jednak, że nie warto oczekiwać globalnej redukcji tygodnia pracy. Wielu przedsiębiorców i rządów ma negatywny stosunek do takiego pomysłu, ponieważ komplikuje to proces komunikacji pomiędzy firmami i wywiera presję na gospodarkę.

W 2018 roku Perpetual Guardian, spółka zarządzająca z Nowej Zelandii, przyciągnęła uwagę opinii publicznej. W ramach eksperymentu kierownictwo organizacji wprowadziło czterodniowy tydzień pracy. Przez dwa miesiące 240 pracowników w 16 biurach w całym kraju pracowało krócej o jeden dzień, ale otrzymywało przy tym poprzednie wynagrodzenie.

Zgodnie z wynikami badania okazało się, że odsetek osób swobodnie łączących pracę z obowiązkami rodzinnymi wzrósł z 54% do 78%. Ponadto poziom stresu wśród pracowników zmniejszył się o 7%, a stopien zadowolenia z życia wzrósł o 5%. Takie dane podaje gazeta „The Guardian”, powołując się na firmę z Nowej Zelandii. Wyniki eksperymentu uznano za udane, a w listopadzie firma Perpetual Guardian oficjalnie przeszła na czterodniowy tydzien pracy.

Podobny plan pracy został przetestowany w połowie 2018 roku przez niemiecką firmę programistyczną Planio. Wyniki eksperymentu również okazały się pozytywne. Jak zauważył założyciel firmy, Jan Schulz-Hofen, w wyniku przejścia do 32-godzinnego tygodnia pracy pracownicy zaczęli lepiej radzić sobie ze swoimi obowiązkami, a ich wydajność wzrosła. Takie oświadczenie jest dostępne na oficjalnej stronie Planio.

Wcześniej podobne inicjatywy promowały również duże międzynarodowe firmy. Na przykład już w 2016 roku Amazon uruchomił projekt pilotażowy dla niektórych pracowników — tydzień pracy został skrócony do 30 godzin z utrzymaniem przysługujących ulg, a wynagrodzenie wyniosło 75% standardowej pensji. Z kolei firmy doradcze Deloitte i KPMG wprowadziły czterodniowy, elastyczny harmonogram. Personel nadal musi pracować 40 godzin tygodniowo, ale może samodzielnie rozdzielić ten czas.

W chwili obecnej czterodniowy tydzień pracy został pomyślnie wprowadzony w Szwecji, Norwegii, Danii i Holandii. Krótszy harmonogram prac obowiązuje również w Niemczech, Francji i niektórych innych krajach europejskich. A Polska z kolei zainicjowała 7-godzinny dzień roboczy.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w 2017 roku mieszkańcy Niemiec pracowali średnio 1 356 godzin, Danii — 1 408, Norwegii — 1 419, Holandii — 1 433, Francji — 1 514, Szwecji — 1 609 godzin. Wśród krajów rozwiniętych Korea Południowa wykazała najwyższą wartość — 2024 godzin pracy rocznie, a wśród krajów rozwijających się — Meksyk (2257 godzin). W Rosji liczba ta wynosiła 1980 godzin.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Murphy
Użytkownik
Murphy

Ja pracuję w jednej z instytucji europejskich a godzin pracy tu więcej niż w Szwecji (1700).

Murphy
Użytkownik
Murphy

Idealnie to by było jak by pracowało się 4h dziennie zarobkowo a kolejne 4h dla siebie (prace domowe, zakupy). Wtedy wreszcie spełniły by się postulaty proletariatu (8 godzin pracy, 8 godzin snu, 8 godzi odpoczynku). Ale do tego pewnie jeszcze długa droga, choć pomarzyć fajnie.

Husar
Użytkownik
Husar

Inżynieria społeczna zakonów jako twórców państw kolonialnych tworzących społeczeństwa hybrydowe do zniewalania innych krajów i narodów już dziś jest trudno dostrzegalna przez otumanione społeczeństwa. Zwłaszcza po zniszczeniu państw dziejowych i ich ustrojów np “Lechia” czy RP, czy Tartharia.

Społeczeństwa są ustawiane jako masowe niewolnictwo robiące na dobrobyt twórców i wykonawców, status człowieka w podbitych i skolonizowanych przez system kolonialny państw i narodów ma status produktu- biomateriału do zużycia. Jak to sami twórcy określają – zasoby ludzkie.

II wś służyła transformacji, jak to zauważył Kennedy- nowego porządku świata.
Narzucono ludziom kapitalizm i demokracje, czyli ewolucja niewolnictwa.
Nikt się nie zastanawia dlaczego tak, a nie inaczej.

W czasie rozkwitu kapitalizmu szukano rozwiązania jak przystosować “pracowników” do nowego sytemu. Aby tego dokonać należało przeprowadzać badania nad niewolnikami w celu uzyskania najlepszego sposobu wyciskania cytryny .
Okazało się, że pracując w narzuconych warunkach przez dłuższy okres czasu dziennie ponad 6h człowiek ulega degradacji. Wydajność roboczą może utrzymać przez 6 godzin, dalej odbija się to na człowieku. Energia człowieka nie regeneruje się, umysł i psychika ulega degradacji, czynności rozwojowe i poznawcze zanikają. Innymi słowy człowiek głupieje.
System należało tak ustawić aby niewolnikowi nie pozostawić wolnego czasu na zdobywanie wiedzy, rozmyślania i działania nad rozwojem własnego narodu i państwa, a także z tego względu aby brakowało mu sił na działania w ośrodki mające wpływ na życie.
Wraz z rozwojem i udostępnianiem techniki tego czasu miało ubywać.

Alternatywnym rozwiązaniem dla systemu kapitalizmu z przeciwnego bloku rosyjskich uczonych, które Stalin ukrócił było wprowadzenie II- III zmianowego wymiaru pracy po 6 godzinnego dnia pracy plus pensja socjalna dla jednego pracownika, to pozwoliłoby na rozwój człowieka poza pracą, co umożliwiło by na wkład człowieka w rozwój kultury, rozwój osobisty zdobywanie wiedzy, działalność po za pracą i gospodarki państwa, narodu.
Jednak jak widać zagroziłoby to reżimowi komunistycznemu, który też wykreowali zakony twarami.