36 lat siedzieli niewinnie za kratami

Opublikowano: 29.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1507

Kolejny skandal amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Posłano ich za kraty 36 lat temu z wyrokiem za zabójstwo. Teraz okazało się, że są niewinni.

Trzej ciemnoskórzy mężczyźni zostali zwolnieni 25 listopada w Baltimore, zaraz po tym, kiedy władze przyznały, że oskarżenie ich w 1983 roku o morderstwo 14-letniego DeWitta Ducketta oparte było na „niewłaściwych” dowodach, podaje CNN.

Trzej wówczas bardzo młodzi ludzie (jeden 17 lat, dwaj pozostali po 16) opuścili lekcje i podczas wagarów pojawili się na boisku, gdzie zastrzelono ofiarę. Dowodem miała być jakoby kurtka zabitego, którą potem znaleziono w domu jednego z oskarżonych. Problem polega na tym, że ochrona wyprowadziła ich z terenu szkoły na pół godziny przed zabójstwem, zaś kurtka nie była zakrwawiona i nie miała śladów prochu. Mało tego, matka oskarżonego pokazała paragon, z którego wynikało, że była to kurtka tej samej marki, ale została kupiona po morderstwie. Jednak prokuratura i ława przysięgłych dali wiarę zeznaniom świadków.

„To było piekło” – powiedział Chestnut o swoim doświadczeniu pobytu w więzieniu. Od momentu aresztowania nie przyznał się do popełnienia morderstwa i walczył o prawne uznanie swojej niewinności. Prawnicy, którzy zajmowali się sprawą, byli „przerażeni” ilością dowodów na korzyść oskarżonych, które ukryto przed ich adwokatami i ławą przysięgłych.

Prokurator stanowa Marilyn Mosby powiedziała, że było to celowe ukrywanie dowodów, świadczących na korzyść oskarżonych. Ukrywano m.in. anonimowe telefony, które wskazywały prawdziwego sprawcę morderstwa, i który przyznał się do popełnienia czynu. Do czasu uwolnienia niewinnych, podejrzany o morderstwo – zmarł. Zmarł też detektyw, na którego zeznaniach skonstruowano akt oskarżenia i który przesłuchiwał ówczesnych nastolatków bez obecności rodziców.

Marilyn Mosby oficjalnie przeprosiła niewinnych mężczyzn, przyznając, że ukradziono im 36 lat życia. „Nie ma sposobu, abyśmy mogli naprawić szkody wyrządzone tym mężczyznom, którym skradziono 36 lat życia”. Dodała, że w stanie Maryland nie ma systemu, który przewidywał by odszkodowanie dla osób fałszywie oskarżonych za morderstwo. Są dopiero w planie.

Autorstwo: MW
Na podstawie: CNN.com
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Cosmo 29.11.2019 18:49

  No najlepiej wszystko zwalić na trupa. Teraz czekamy na wysokość odszkodowania w iście amerykańskim stylu. Po milionie za każdy rok? Raczej po 10.

 2. Vassago 29.11.2019 20:42

  Dobrze rozumiem? Siedzieli niewinnie przez rząd amerykański i nie mają co liczyć na odszkodowanie?!

 3. Radek 30.11.2019 03:12

  Vassago, to pewnie tak. Mogą co najwyżej złożyć sprawę w równie kompetentnym sądzie. “w stanie Maryland nie ma systemu, który przewidywał by odszkodowanie dla osób fałszywie oskarżonych za morderstwo.” Czyli jak będzie system, to dostana “ustawowe” odszkodowanie, które pewnie będzie minimalne, np. 2x stawka minimalna 🙂 A tak, to sąd może im duże zadośćuczynienie zasądzić.

 4. dfg 30.11.2019 10:10

  Tam gdzie jest duża kasa do wyjęcia, zaraz znajdzie się odpowiedni adwokat.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.