31 rezygnacji w rządzie Borisa Johnsona w ciągu doby

Opublikowano: 07.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1535

W ciągu niecałych 24 godzin w rządzie Borisa Johnsona, krytykując jego przywództwo, zrezygnowało ze stanowiska 31 posłów, w tym dwóch czołowych ministrów – Rishi Sunak i Sajid David. Premier w Izbie Gmin bronił się jednak zaciekle przed zasadnością podania się do dymisji i odpierał ataki opozycji, a także członków własnej partii.

W czasie swojego wystąpienia w parlamencie po dymisji ze stanowiska ministra zdrowia, Sajid Javid powiedział, że po ostatnim głosowaniu w sprawie wotum nieufności dał szansę premierowi, jednak teraz nie widzi już takiej opcji. „Enough is enough” – powiedział Javid i dodał, że „problem zaczyna się na szczycie i to się nie zmieni”.

Mimo faktu, że w ciągu niecałych 24 godzin do dymisji podało się już 31 posłów z rządu Borisa Johnsona (m.in. Robert Jenrick, Robert Halfon, Tom Hunt, Chris Skidmore, Lee Anderson, Sally-Ann Hart, Anthony Browne), premier jest przekonany, że może obsadzić z powodzeniem wolne stanowiska.

Pod naporem pytań lidera Partii Pracy w parlamencie, dotyczących dopuszczenia przez premiera do tak wysokiego stanowiska Chrisa Pinchera oskarżonego o molestowanie seksualne mężczyzn, Johnson próbował przekonać Izbę Gmin, że ataki na niego są bezpodstawne, gdyż (jak argumentował) Pincher został natychmiast usunięty z partii, gdy tylko pojawiły się zarzuty przeciw niemu i podlega obecnie niezależnemu śledztwu.

Boris Johnson oświadczył w trakcie swojego wystąpienia, że pozostanie na stanowisku, pomimo rosnącego buntu torysów przeciwko jego przywództwu. Dodał także, iż ma „ogromny mandat” od wyborów w 2019 roku i „będzie kontynuował” swoją pracę.
Bye bye Boris

Boris Johnson próbował – przekrzykując burzenie posłów – dowieść w parlamencie, że jego rząd idzie we właściwym kierunku i zamierza spełnić obietnice dane obywatelom. Po tym jednak, gdy premier wstał, aby opuścić salę i speaker w Izbie Gmin poinformował, że nie będzie już dzisiaj żadnych wystąpień, część posłów krzyczała: „Bye bye Boris!”

Jeśli uda się zmienić jednoroczną zasadę, zbuntowani torysi będą mogli ponownie spróbować usunąć ze stanowiska Borisa Johnsona w lecie lub jesienią. Gdyby Johnson utracił wotum zaufania, musiałby zrezygnować lub rozpisać wybory.

Aktualizacja

BBC podała, że Boris Johnson ma jeszcze dziś podać się do dymisji i zrezygnować z funkcji lidera konserwatystów, a rolę premiera ma pełnić do jesieni. Z kolei latem tego roku ma odbyć się wytypowanie przywódcy torysów, a nowy premier ma już pełnić swój urząd przed październikową konferencją Partii Konserwatywnej.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 07.07.2022 20:57

    ,,Szczury,, uciekają z tonącego okrętu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.