30 afrykańskich pracowników żądało zaległej wypłaty

Opublikowano: 14.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1751

Przez dwa miesiące nie otrzymywały wypłat osoby zatrudnione w fabryce mięsnej w Śmiglu przez agencję rekrutacyjną Enjoy Work. Kiedy upomnieli się o zaległe pieniądze i solidarnie odmówili dalszej pracy, usłyszeli, że w trybie natychmiastowym muszą opuścić mieszkania, które zapewniała im agencja.

Śmigiel to pięciotysięczne miasteczko w powiecie kościańskim, położone 60 km od Poznania. W miejscowym zakładzie mięsnym pracują głównie obcokrajowcy. Kiedy uczelnie przeszły w związku z pandemią na tryb zdalny, do agencji rekrutacyjnej zapewniającej fabryce siłę roboczą zgłosili się studenci z kilku afrykańskich krajów. Pośrednik, wykorzystując ich słabe rozeznania w niuansach polskiego prawa pracy, dali im do podpisania umowy śmieciowe z niekorzystnymi zapisami. Pracownicy nie mogli wystawiać rachunków, które w sytuacjach spornych stanowią podstawę do domagania się wypłaty zaległych pensji.

W ostatni czwartek pracownicy drugi miesiąc z rzędu nie otrzymali wynagrodzeń. Solidarnie podnieśli bunt, odmawiając pracy, dopóki nie na ich konta nie wpłyną pieniądze. W odpowiedzi agencja nakazała im niezwłoczne opuszczenie mieszkań pracowniczych. Wyrzuceni otrzymali 100 zł na drogę oraz zostali podrzuceni do Kościana na pociąg. Na miejscu zjawiła się policja. Mundurowi spisali protokół i powiadomili oddział PIP. Trzech pracowników, którzy nie mieli oszczędności ani bliskich w Poznaniu, u których mogliby się zatrzymać, pozostało w Śmiglu. W nagrodę agencja wypłaciła im po 500 zł.

Oszukani pracownicy znaleźli pomoc u działaczy z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, organizacji związanej z anarchistycznym skłotem Rozbrat. Aktywiści WSL stają teraz na głowie, aby zapewnić wsparcie mieszkaniowe, finansowe i prawne poszkodowanym. Zapowiedzieli też pomoc w napisaniu wezwań do zapłaty.

„Jeżeli agencja pracy nie zapłaci, to będziemy eskalować nasze działania np. w formie pikiety pod ich siedzibą” – powiedział poznańskiej „Wyborczej” Michał Sobol z WSL.

Autorstwo: Piotr Nowak
Na podstawie: Wyborcza.pl
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Matylda 14.03.2021 14:05

    Czyżby fabryczka Obajta?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.