3 firmy prywatne z USA niszczą UE?

Opublikowano: 13.07.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 548

UNIA EUROPEJSKA. Unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding oceniła, że trzy potężne amerykańskie agencje ratingowe – Standard&Poor’s (S&P), Moody’s i Fitch – nie powinny decydować o losach całych państw i zaproponowała ich podzielenie na kilka mniejszych agencji.

“Europa nie może dać się zniszczyć trzem amerykańskim firmom prywatnym” – powiedziała Reding w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla internetowego wydania niemieckiego dziennika “Die Welt”. “Nie może być tak, że kartel trzech przedsiębiorstw amerykańskich decyduje o losie całych gospodarek narodowych” – dodała.

Reding zaproponowała dwa rozwiązania. “Albo państwa G-20 wspólnie zdecydują o podzieleniu tego kartelu, na przykład żądając od USA, by w miejsce obecnych trzech agencji ratingowych, powstało sześć. Albo powołane zostaną niezależne europejskie i azjatyckie agencje ratingowe” – powiedziała komisarz UE. Zastrzegła, że na realizację tych propozycji potrzeba czasu.

W minionych dniach amerykańskie agencje ratingowe otwarcie krytykowali przywódcy europejscy, w tym szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ich zdaniem działania tych instytucji jeszcze bardziej komplikują sytuację krajów, walczących z kryzysem zadłużenia.

Z ostrymi reakcjami spotkała się decyzja agencji Moody’s o obniżeniu ratingu Portugalii do tzw. poziomu śmieciowego (Ba2), oraz zapowiedź Standard&Poor’s, która zagroziła, że stwierdzi niewypłacalność Grecji, jeśli prywatne banki zostaną nakłonione do udziału w nowym pakiecie ratunkowym dla Aten.

Wsparcie dla Grecji i kryzys w kilku innych krajach strefy euro będzie tematem poniedziałkowego spotkanie eurogrupy. Jak poinformował w poniedziałek niemiecki dziennik “Die Welt”, tematem spotkania będą też obawy o sytuację finansową Włoch, które mogą stać się koleją ofiara kryzysu zadłużenia.

Dlatego też – pisze “Die Welt” – Europejski Bank Centralny żąda zwiększenia Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, nawet do kwoty 1,5 biliona euro. Obecnie EFSF opiewa na 750 mld euro.

“Złe zarządzanie kryzysem przez rządy europejskie prowadzi do tego, że koszty ratowania (zadłużonych państw) ciągle rosną” – powiedział gazecie rozmówca z kół EBC. “Obecny europejski pakiet ratunkowy nie wystarczy, by zbudować wiarygodny mur ochronny wokół Włoch” – dodał.

Jednocześnie ministrowie finansów strefy euro zapowiedzieli, że są gotowi uelastycznić istniejący fundusz ratunkowy, aby lepiej wspierać kraje dotknięte kryzysem i w ten sposób zapobiec rozprzestrzenieniu się go na większe gospodarki, takie jak Włochy i Hiszpania.

Chodzi przede wszystkim o przedłużenie terminu zapadalności pożyczek ratunkowych i obniżenie odsetek – powiedział przewodniczący eurogrupy Jean-Claude Juncker w poniedziałek po ponad ośmiogodzinnym spotkaniu.

Komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn nie wykluczył, że Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) mógłby w przyszłości skupować obligacje rządowe od prywatnych wierzycieli lub też umożliwiać zadłużonym państwom skup własnych obligacji.

Rynki finansowe obawiają się, że Włochy i Hiszpania mogą się dostać w spiralę zadłużenia, która dotknęła wcześniej Grecję, Portugalię i Irlandię, i że pomoc, jakiej udzieliły UE i MFW tym trzem państwom, nie wystarczy w przypadku dużo większych gospodarek włoskiej i hiszpańskiej.

W piątek na rynkach nastąpiła wielka wyprzedaż włoskich obligacji i akcji włoskich banków. Włoskie media nazwały ją “czarnym piątkiem”. W poniedziałek do rekordowo wysokiego poziomu wzrósł koszt ubezpieczenia włoskiego długu. W strefie euro Włochy mają najwyższy po Grecji odsetek długu względem PKB.

Źródło: Władza Rad


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. jj44 13.07.2011 10:39

    Jasne, dlaczego 3 korporacje mają niszczyć UE ? Niech to będzie 100 żeby była konkurencja!

  2. Rozbi 13.07.2011 18:39

    Hehe – dobra jest.
    To tak jakby wyjechala na wakacje i powiesila na okolicznych slupach i drzwiach informacje ” wyjechalam na 3 tygodnie na wakacje, klucze sa pod wycieraczka, mieszkanie nr 6/67b”

    A pozniej by sie dziwila ze ktos ją okradł i szukała winnych we wszystkich poza swoją własną głupotą 😀

    UE sama pozwala i stwarza bardzo dogodne warunki do działań finansowych..
    Zresztą nie oszukujmy się- Państwa zadłużyły sięna pewno nie przez te 3 firmy U.S.A. tylko przez swoją gigantyczną głupotę i działania m.in. EBC i MFW – prywatne firmy to widza i graja na spadki – bo wiedza za na bankrutach mozna niezle zarobic. To nie spekulanci wywoluja kryzysy – oni po prostu sie na nich bogaca.

  3. 8pasanger 15.07.2011 11:40

    Spekulanci w ogóle są spoko ,niewinni jak lelije.Wykonują potrzebną pracę-niszczą gospodarki i produkują wysokie bezrobocie-cóż byśmy bez nich zrobili.A na drzewach zamiast liści wisieć będą już nie komuniści a spekulanci.

  4. Rozbi 16.07.2011 08:14

    8pasanger – pomyśl zanim coś napiszesz. Jak przez kupowanie i sprzedawanie akcji można zniszczyć realną gospodarkę?? Można zniszczyć tylko iluzję takiej gospodarki… (a i to żeby zrobić to trzeba by było masowego działąnia prawie wszystkich spekulantów) A iluzję stworzył nie kto inny jak rządy. Spekulanci nie tworzą kryzysów – oni po prostu na nie reagują

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.