2,8 mld dolarów dla Indian za utratę języka i kultury

Opublikowano: 22.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1574

Rząd federalny Kanady i 325 plemion ludności rdzennej doszli do ugody w sprawie pozwu zbiorowego, w którym powodzi domagali się odszkodowania za utratę języka i kultury spowodowaną przez tzw. szkoły z internatem. Ugoda będzie kosztować kanadyjskiego podatnika 2,8 miliarda dolarów kanadyjskich.

Porozumienie musi jeszcze zostać zatwierdzone przez sąd federalny, zanim odbiorcy, którzy złożyli pozew o odszkodowanie zbiorowe w 2012 r. w ramach szerszego pozwu zbiorowego znanego jako sprawa Gottfriedsona otrzymają wypłaty. 2,8 miliarda dolarów kanadyjskich z ugody wpłynie na nowy fundusz powierniczy, który będzie działał przez 20 lat. Fundusz ma być zarządzany niezależnie od rządu federalnego przez radę dziewięciu rdzennych dyrektorów, z których Kanada wskaże jednego. Według urzędników, powodowie w sprawie, którą początkowo wnieśli Tk’emlúps te Secwépemc i shíshálh Nation w Kolumbii Brytyjskiej, opracują plan wydatkowania funduszy.

Sprawa Gottfriedsona została nazwana na cześć byłego wodza Shane’a Gottfriedsona, który złożył ją wraz z członkiem rady shíshálh, Garym Feschukiem.

Rząd Trudeau osiągnął pozasądowe porozumienie w czerwcu 2021 r., zgadzając się na wypłatę odszkodowania pieniężnego tzw. day scholars, czyli uczniom, którzy uczęszczali do szkół w ciągu dnia ale nie spali w internatach i ich potomkom, rozstrzygając część sprawy Gottfriedsona.

W ramach porozumienia członkowie zgodzili się „całkowicie, ostatecznie i na zawsze” zwolnić państwo kanadyjskie z roszczeń, które mogłyby powstać w wyniku zbiorowych szkód wyrządzonych przez szkoły z internatem, jak twierdzono we wcześniejszym pozwie sądowym. To prawne zwolnienie nie obejmuje żadnych roszczeń, które mogą powstać w związku z dziećmi, które zmarły lub zaginęły podczas uczęszczania do szkoły z internatem, stwierdza umowa.

Gottfriedson powiedział w sobotę, że porozumienie nie może zrekompensować kanadyjskiej „polityki atakowania naszego języka i kultury”, ale narody tubylcze będą teraz mogły prowadzić własne wysiłki odrodzenia kulturowego za pomocą tych funduszy.

Więcej szczegółów na temat sposobu wydatkowania środków można spodziewać się w nadchodzących miesiącach. Zgodnie z umową wstępna płatność w wysokości 200 000 dolarów dla wszystkich 325 Pierwszych Narodów, co pozwoli im stworzyć 10-letni plan, w jaki sposób chcą ożywić swój język i kulturę.

Peter Grant, prawnik i obrońca grupowy powodów, powiedział, że w miarę realizacji tego planu powstanie początkowy „fundusz rozruchowy” w wysokości 325 milionów dolarów. „Chociaż wygląda to na równą kwotę… będzie stawka podstawowa, a następnie stawka oparta na liczbie ludności” – powiedział Grant. „Niektóre plemiona są oddalone, więc koszt ich wdrożenia jest znacznie wyższy… zostanie to określone przez zarząd, ale będzie to dodatek do 325 milionów dolarów”. Grant mówi, że to całkowicie zależy od plemion, w jaki sposób chcą wydać pieniądze z osady, w tym na projekty takie jak centra kultury lub nauczyciele języków.

Urzędnicy i wnioskodawcy staną przed sędzią Sądu Federalnego w Vancouver 27 lutego, aby uzyskać zgodę na ugodę.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

6

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.