26 marca strajk generalny na Śląsku
Nie doszło do porozumienia pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym a przedstawicielami strony rządowej reprezentowanej przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego i ministra pracy Władysława Kosiniak-Kamysza. Do MKPS przystąpiły NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, WZZ „Sierpień ’80” i ZZ „Kontra”. W związku z zaistniałą sytuacją 26 marca na Śląsku odbędzie się strajk generalny. Związkowcy zapowiedzieli iż będzie on trwał cztery godziny – pomiędzy szóstą a dziesiątą rano.
Związkowcy domagali się:
– Stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego (system powinien być oparty na zasadzie bilansu dochodów publicznych).
– Wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.
– Uchwalenia przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
– Likwidacji NFZ i stworzenie systemu opieki zdrowotnej opartego na założeniach, na podstawie których działała dawna Śląska Kasa Chorych.
– Zaniechania likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze.
Jak podaje portal wnp.pl „w referendum w sprawie solidarnościowego strajku generalnego w regionie uczestniczyło 146 tysięcy 800 pracowników w blisko 600 zakładach. Za strajkiem opowiedziało się około 95 proc. głosujących.”
Autorka: Marcelina Zawisza
Źródło: Lewica