26 ludzi ma taki majątek, ja 50% populacji świata

Opublikowano: 19.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 387

Dwudziestu sześciu najbogatszych mieszkańców Ziemi dysponuje takim samym majątkiem, jak połowa światowej populacji, ponad 70% ludzi na świecie żyje w warunkach rosnących nierówności – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Sekretarz generalny w sobotę za pośrednictwem łącza wideo wygłosił wykład poświęcony pamięci bojownika przeciwko apartheidowi w południowej Afryce, Nelsonowi Mandeli, który urodził się 18 lipca 1918 roku. „Nierówność jest charakterystyczną cechą naszych czasów. Ponad 70% światowej populacji żyje w warunkach rosnących nierówności w dochodach i bogactwie. Dwudziestu sześciu najbogatszych ludzi na świecie posiada tyle samo majątku co połowa światowej populacji” – powiedział Guterres.

Zwrócił uwagę, że nierówności mierzy się nie tylko dochodami, pensjami i bogactwem. Według niego szanse na sukces życiowy ludzi „zależą od płci, pochodzenia rodzinnego i etnicznego, rasy, obecności lub braku niepełnosprawności i innych czynników”.

Guterres zwrócił uwagę, że dla wielu, zwłaszcza dla ludności tubylczej, migrantów, uchodźców i różnych mniejszości, nierówność oznacza dyskryminację, nadużycia i brak dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Taka nierówność jest bezpośrednim pogwałceniem praw człowieka – powiedział. „Jeszcze przed pandemią COVID-19 wielu ludzi na całym świecie zdawało sobie sprawę, że nierówności osłabiają ich perspektywy życiowe i możliwości. Widzieli, że na świecie zachwiana jest równowaga. Czuli się pozostawieni samym sobie. Widzieli, jak w rezultacie polityki gospodarczej zasoby kierowane są ku uprzywilejowanej mniejszości” – powiedział Guterres.

Stwierdził, że miliony ludzi na wszystkich kontynentach wyszły na ulice, aby ich głos był słyszalny. „Wspólnym czynnikiem była wysoka i rosnąca nierówność” – powiedział Antonio Guterres.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o