25 000 franków szwajcarskich za przeprowadzkę

Opublikowano: 05.12.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 544

Szwajcarska wieś jest gotowa zapłacić po 25 tys. franków tym, którzy tam zamieszkają.

Alpejska wieś Albinen znalazła rozwiązanie problemu odpływu mieszkańców. Na zgromadzeniu za zapłaceniem nowym mieszkańcom wioski po 25 tys. franków głosowało 71 osób, przeciw opowiedziało się tylko 29.

Autorem inicjatywy jest burmistrz Beat Jost — były poseł do parlamentu kantonu i parlamentu federalnego, dziennikarz z zawodu. Nowatorskie podejście ma na celu poprawienie sytuacji demograficznej. Obecnie we wsi Albinen na stałe mieszkają 243 osoby. Na początku XX wieku było ich około 400, a w 2010 — 278. Dzieci w wieku szkolnym było tylko siedmioro. Średni wiek mieszkańców wynosi 58 lat, podczas gdy w całej Szwajcarii wynosi 42 lata. Przez ostatnie 17 lat nie zbudowano żadnego nowego domu.

Wśród zalet Albinen wymienia się bliskość kurortu termalnego i narciarskiego Leukerbad. Znajduje się stosunkowo niedaleko trasy szybkiego ruchu, prowadzącej do Lozanny, Genewy i Berna. Drogi są dobre, a domki alpejskie są wyposażone we wszystko, co niezbędne. Tym niemniej wiele górskich wiosek przegrywa konkurencje z miastami i wioskami w dolinach. Według słów doktora habilitowanego geografii ekonomicznej Pierre’a Desmonte średnia wieś na południu Alp już od półtora stuleci stopniowo traci mieszkańców „ze względu na wiele czynników, nie tylko finansowych”. Jest sceptycznie nastawiony do próby przyciągnięcia mieszkańców do Albinen, zachęcając ich pieniędzmi. Według niego bodźce materialne są porównywalne do proponowanych przez wiele innych szwajcarskich wsi ulg podatkowych dla nowych mieszkańców.

W sierpniu pod inicjatywą Josta dotyczącą wypłaty 50 tys. franków każdej parze, która zgodzi się na przeprowadzkę do Albinen oraz dodatkowo po 10 tys. na każde dziecko, podpisało się około 100 mieszkańców wioski. Tego wystarczyło, by poruszyć tę kwestię na ogólnym zgromadzeniu 30 listopada.

W sierpniu Albinen zasłynął na cały świat, gdy media na całym świecie poinformowały, że szwajcarska wioska alpejska proponuje pieniądze nowym mieszkańcom. Do Albinen napłynęły dziesiątki tysięcy e-maili z różnych państw. Zresztą zainteresowanych byłoby o wiele mniej, gdyby w publikacji nie zabrakło informacji, że przeprowadzający się powinni mieć obywatelstwo szwajcarskie lub zezwolenie na pobyt stały. Poza tym po przeprowadzce będą musieli zainwestować około 200 tys. franków w budowę własnego domu. Ci, którzy wyjadą z Albinen wcześniej niż po 10 latach, będą musieli oddać pieniądze przyznane przez miejscowe władze. „Chcemy przyciągnąć pięć czy dziesięć osób, a nie cały świat” — poskarżył się w rozmowie z dziennikarzami na niewłaściwą reklamę Beat Jost.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.