25% Brytyjczyków popadło w długi z powodu koronawirusa

Opublikowano: 16.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1506

Jak czytamy na łamach specjalistycznego portalu Money.co.uk, aż 1 na 4 mieszkańców Wielkiej Brytanii z powodu epidemii koronawirusa na Wyspach popadł w kłopoty finansowe. Aby łatać dziurawe budżety mieszkający na Wyspach są zmuszeni się zapożyczać.

Już ponad połowa mieszkańców UK w tym roku sięgnęła po jakąś formę pożyczki. Według Coronavirus Debt Index średnie zadłużenie przeciętnej osoby na Wyspach wynosi aż 9246 funtów. Co prawda w roku ubiegłym ta średnia była podobna, ale jak udało się ustalić ekspertom z portalu Money.co.uk w tym roku ponad połowa nowych dłużników przyznała, że na wzięcie kredytu zdecydowała się właśnie z powodu pandemii koronawirusa. Nieco więcej, niż jednak osoba na 10 przyznała, że na taki ruch zdecydowała się ponieważ została wysłana przez swojego pracodawcę na furlough.

Zachowanie tylko 80% dotychczasowego wynagrodzenia sprawiło, iż wiele osób musiało szukać nowych sposobów na załatanie swojego budżetu. Z kolei 1 na 5 ankietowanych przyznał, że aby spłacić dług, który musieli zaciągnąć w czasie pandemii, konieczne było wzięcie pożyczki w banku lub zadłużenie swojej karty kredytowej. „2020 był rokiem innym niż wszystkie. Miał ogromny wpływ na finanse zwykłych ludzi, w tym na zadłużenie i sposób, w jaki sobie z nim radzili. Nasze badanie wykazało, że ponad 11% nowego zadłużenia w 2020 roku. jest spowodowane zwolnieniem pracowników lub zmniejszeniem ich dochodów” – mówił Salman Haqqi, ekspert ds. finansów z Money.co.uk.

W kwestii dokładniejszego zróżnicowania osób, które w obliczy pandemii były zmuszone się zadłużyć, to najgorzej wygląda sytuacja w przypadku młodych ludzi reprezentujących przedział wiekowy 25-34 lata. Wkroczą oni w rok 2021 z debetem na średnim poziomie 12 819 funtów. Regionalnie najgorzej sytuacja wygląda we wschodniej Anglii, a także w Londynie oraz regionie North West.

Tymczasem od początku pandemii w Wielkiej Brytanii przybyło już 819 000 osób bez pracy, pokazują najnowsze dane Office for National Statistics. Największy wzrost bezrobocia zaobserwowano przed pierwszym – październikowym – terminem zakończenia programu furlough, zanim rząd ogłosił przedłużenie programu. Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia w UK i które branże ucierpiały najbardziej?

Office for National Statistics (ONS) opublikowało najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, od początku pandemii w UK przybyły setki tysięcy bezrobotnych, a łączna liczba osób pozostających bez pracy w Wielkiej Brytanii sięgnęła już 1,7 miliona. W trzecim kwartale 2020 roku stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła do 4,9%.

Od początku pandemii aż jedna trzecia z 819 000 zwolnień dotyczyła w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Na drugim miejscu wśród najbardziej poszkodowanych znalazł się sektor handlu detalicznego. W programie BBC Today dyrektor ds. statystyki gospodarczej ONS, Darren Morgan, powiedział: „Widzimy, że sektor hotelarski naprawdę walczył podczas pandemii (…). Jeśli spojrzeć na liczbę osób tracących pracę, liczbę osób na furlough i wolne miejsca pracy dostępne dla osób poszukujących zatrudnienia w branży hotelarskiej, wszystko to składa się na bardzo trudny okres dla tej branży”.

Dane ONS pokazują także, że brytyjskie firmy zaczęły zwalniać więcej pracowników w obliczu zakończenia programu furlough, który pierwotnie miał trwać jedynie do października 2020. Krótko przed zakończeniem programu, furlough został przedłużony do marca 2021, między innymi w celu zapobieżenia dalszym drastycznym zwolnieniom w Wielkiej Brytanii.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski i Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk [1] [1]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.