23 działaczy opozycji uwolnionych
BAHRAJN. Amnesty International z zadowoleniem przyjęła informację o uwolnieniu w Bahrajnie 23 działaczy opozycji. Jednocześnie ponowiła apel o przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w sprawie podejrzenia, że niektórzy z nich byli w areszcie torturowani.
Tych 23 mężczyzn znajdowało się wśród 250 więźniów zwolnionych w środę nad ranem z rozkazu głowy państwa, króla Hamada bin Isa al-Khalifa, najprawdopodobniej w odpowiedzi na żądania demonstrantów domagających się reformy politycznej w kraju.
Mężczyźni zostali oskarżeni na podstawie zarzutów związanych z kwestią bezpieczeństwa, którym zaprzeczyli, a za które groziła im kara śmierci.
„Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o uwolnieniu tych działaczy opozycji, ale nadal wzywamy władze Bahrajnu do przeprowadzenia kompleksowego, niezależnego śledztwa na podstawie zarzutów, że niektórzy z nich byli torturowani w areszcie i postawienie winnych tortur przed wymiarem sprawiedliwości,” powiedział Malcolm Smart, Dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
23 działaczy opozycji zostało aresztowanych na przestrzeni sierpnia i września ubiegłego roku w czasie przygotowań do wyborów parlamentarnych, które zostały przeprowadzone w październiku 2010 roku. Mężczyźni zostali oskarżeni o utworzenie nielegalnej organizacji mającej na celu obalenie rządu i rozwiązanie konstytucji, zachęcanie ludzi do „przewrotu i zmiany systemu politycznego w kraju”, zbieranie funduszy i planowanie ataków terrorystycznych oraz innych wykroczeń według prawa antyterrorystycznego uchwalonego w Bahrajnie w 2006 roku.
Według Mohammeda al-Tajer, prawnika grupy, nie jest jeszcze jasne, czy mężczyźni zwolnieni na mocy ułaskawienia królewskiego zostali oczyszczeni z zarzutów czy też sprawa przeciwko nim może być później podniesiona ponownie.
Zarzuty wobec dwóch innych działaczy, którzy zostali oskarżeni wraz z tą 23 osobową grupą, ale zaocznie, gdyż mieszkają w Londynie – Hassaina Meshaima’, sekretarza generalny nielegalnego ugrupowania opozycyjnego al-Haq i Sa’eeda al-Shehabi, sekretarza generalny Bahrain Freedom Islamic Movement zostały wycofane na mocy ułaskawienia wydanego przez króla.
Spraw tych 23 mężczyzn została opisany w raporcie Amnesty International „Crackdown in Bahrain: human rights at the crossroads”, który został opublikowany w lutym br., w którym została opisana pogarszająca się sytuacja praw człowieka w Bahrajnie.
Zamieszki w Bahrajnie rozpoczęły się „Dniem Wściekłości” („Day of Rage”), zorganizowanym 14 lutego za pośrednictwem Facebooka i Twittera i najprawdopodobniej zainspirowanym protestami w Egipcie i Tunezji.
W ostatnim tygodniu co najmniej siedem osób zostało zabitych a setki zostało rannych w wyniku użycia przez siły bezpieczeństwa nadmiernej siły wobec demonstrantów.
W ubiegłym tygodniu Amnesty International potępiła taktykę ciężkiej ręki użytej przez siły bezpieczeństwa Bahrajnu.
Źródło: Amnesty International Polska