228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Opublikowano: 03.05.2019 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 744

Uchwalony 3 maja 1791 roku dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

To duma polskiego narodu, o której pamięć pielęgnujemy ze szczególną dbałością. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w każdym mieście, miasteczku i wiosce odbędą się liczne uroczystości państwowe oraz wydarzenia artystyczne, pikniki. A wszystko to w ramach obchodów kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Główne obchody Narodowego Święta rozpoczną się mszą za ojczyznę z udziałem pary prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

O 11:00 na Zamku Królewskim prezydent wręczy najwyższe odznaczenia państwowe. Następnie odbędą się uroczystości na Placu Zamkowym oraz najbardziej wyczekiwany punkt obchodów – defilada wojskowa. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na żywo, między innymi przez TVP.

Weźmie w niej udział udziałem ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb podległych MON i MSWiA. W defiladzie zaprezentuje się również ponad 200 pojazdów oraz ok. 80 samolotów. Podczas defilady zaprezentowany zostanie również sprzęt ciężki. Żołnierze USA pokażą transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot. Wisłostradą przejdą także brytyjskie Panthery oraz inne pojazdy wojskowe, na co dzień wykorzystywane przez żołnierzy armii chorwackiej i rumuńskiej, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

Polacy na Wyspach też świętują. W ramach obchodów 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji, 2 maja w rezydencji Lancaster House, odbyła się uroczystość upamiętniająca 250 rocznicę przybycia pierwszego stałego przedstawicielstwa dyplomatycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów do Wielkiej Brytanii w 1769 roku oraz stulecie odnowy polsko-brytyjskich stosunków dwustronnych.

Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.