21-letni ekstremista skazany na… czytanie książek

Opublikowano: 27.09.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1208

Brytyjczyk o ekstremistycznych poglądach i zwolennik neonazistowskiej ideologii został skazany przez sąd na… czytanie książek. Ten niecodzienny wyrok został wydany przez sąd Leicester Crown Court w sprawie 21-latka. Znamy szczegóły!

„Sympatyk nazizmu unika więzienia – ale tylko wtedy, gdy przeczyta „Dumę i uprzedzenie”! – pod takim tytułem serwis informacyjny „Metro” opisuje tę historię. Ben John od momentu skończenia 18. roku życia znajdował się pod obserwacją lokalnej policji ze względu na swoje niebezpieczne poglądy. Służby uznały go za osobę zdolną do ataku terrorystycznego na terenie Wielkiej Brytanii. Były student Uniwersytetu De Montfort w Lincoln został uznany za osobę o radykalnych poglądach. Uznawał się za członka ugrupowania The Lincoln Fascist Underground, a sam w liście do władz swojej szkoły atakował homoseksualistów, imigrantów i liberałów.

Funkcjonariusze Lincolnshire Police wielokrotnie zabezpieczali dokumenty znalezione na dysku twardym jego komputera. W sumie John znajdował się w posiadaniu ponad 70 tysięcy różnych pozycji związanych z supremacją białej rasy i terroryzmem. Wśród nich znajdowały się również instrukcje dotyczące tego, jak przygotować zamach.

Początkowo został on wysłany na specjalne kursy rehabilitacyjne. W styczniu 2018 roku rozpoczęły się działania funkcjonariuszy zespołu Prevent, których celem jest deradykalizowanie młodych ludzi zagrożonych ekstremizmem. Niestety, nie przyniosły one odpowiedniego skutku. W styczniu 2020 roku po nalocie policji na dom studencki w Leicester, w którym Ben John mieszkał, odkryto między innymi siedem instrukcji jak przygotować bombę domowymi sposobami.

21-latkowi groziło nawet do 15 lat więzienia, ale sędzia Timothy Spencer QC wydał mocno nietypowy wyrok. Ostatecznie, Ben John nie wylądował za kratkami, skończyło się wyrokiem w wysokości dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, ale oprócz tego Leicester Crown Court zdecydował o “skazaniu” na… czytanie książek.

„Czytałeś Dickensa? Austen? Zacznij od „Dumy i uprzedzenia” oraz „Opowieści o dwóch miastach” Dickensa. „Dwunasta noc” Szekspira. Pomyśl o [Thomasie] Hardym i o Trollope’ie. 4 stycznia opowiesz mi, co przeczytałeś, a ja sprawdzę twoją wiedzę na ten temat. Sprawdzę cię i jeśli mnie okłamujesz, będziesz cierpiał. Będę cię obserwował, każdy twój krok. Jeśli mnie zawiedziesz, wiesz, co się stanie” – mówił sędzia Spencer QC.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Zdjęcie: WilliamCho (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.