20 osób utworzyło 1000-osobowy „pierścień”

Opublikowano: 24.02.2015 | Kategorie: Media, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 561

Media donoszą, że w sobotę 21 lutego ponad tysiąca norweskich muzułmanów manifestowało solidarność z Żydami po tym, jak tydzień wcześniej zaatakowano synagogę w duńskiej stolicy Kopenhadze. Odbywała się tam wówczas otwarta dyskusja na temat religii i wolności słowa.

Na pomysł zorganizowania tej swoistej manifestacji przed synagogą w Oslo podczas szabatowych uroczystości wpadła 17-letnia Hajrad Arshad, muzułmanka urodzona w Norwegii. Dziewczyna założyła na Facebooku wydarzenie “Fredens Ring”, czyli “Pierścień pokoju”. Napisała między innymi: “Muzułmanie chcą pokazać, że potępiają wszystkie przejawy antysemityzmu i wspierają Żydów.” W ciągu kilku dni chęć uczestnictwa w wydarzeniu zadeklarowało 1200 osób.

Agencja France Presse donosi, że małe grupy ludzi, reprezentujące głównie starszyznę żydowską w Oslo, przyszły na szabat. W tym czasie młodzi muzułmanie utworzyli symboliczny pierścień miłości. Wydarzeniu towarzyszył aplauz oklasków przypadkowych przechodniów. Zdaniem 37-letniego Zeeshana Abdullaha, jednego z organizatorów, to pokazuje, że siły pokojowe są większe niż te, które opowiadają się za wojną. „To daje nadzieję dla ludzkości, pokoju i miłości, mimo różnic religijnych” – powiedział Abduullah, zanim odbyła się tradycyjna sobotnia uroczystość. Wielu demonstrantów modliło się w języku hebrajskim.

Organizatorzy mają nadzieję, że to wydarzenie pomoże zlikwidować uprzedzenia, które pojawiają się w stosunkach między Żydami i muzułmanami. Zdaniem Ervina Cohena, naczelnego rabina Norwegii, pierwszy raz ceremonia odbyła się na zewnątrz i zgromadziła tak wielu ludzi. „Jedność z muzułmanami, którzy są przeciwko antysemityzmowi, napełnia nas nadzieją, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że jest to ruch społeczny młodych muzułmanów… Walka z własnym strachem jest trudna, a to dobrze, że dziś jesteśmy razem” – powiedział Cohen, dodając, że reszta świata powinna brać przykład z Norwegii.

Mimo pozytywnych słów Cohena trudno ukryć, że w październiku ubiegłego roku odnotowano, że wśród Norwegów panuje najwyższy w świecie poziom antysemickich przekonań. Doszło do tego, że słowo „Żyd” w Skandynawii ma znaczenie pejoratywne. Manifestację ochraniała policja, ale nie doszło do żadnych incydentów. „Wszystko odbyło się cicho, tak jak się myśleliśmy. Nie spodziewaliśmy się żadnych problemów, ale byliśmy gotowi na wszystko” – powiedział Hausvik Steiner, szef policji, dodając, że w zgromadzeniu wzięło udział około 1300 osób.

Według rządowych statystyk islam wyznaje prawie 2,5 proc. mieszkanek i mieszkańców Norwegii, czyli około 120 tysięcy osób (wg innych źródeł około 200 000 – przypis WM), co czyni go w tym kraju drugą religią, po chrześcijaństwie. W Norwegii mieszka też około tysiąca Żydów.

Według strony “Euroislam” opisywana wyżej solidarność muzułmanów z Żydami została mocno zniekształcona w mediach. Zdaniem mediów mainstreamowych muzułmanów było ich ponad 1000, a według obserwatorów zaledwie… 20. Nie był to więc masowy protest muzułmanów. Jak doszło do tego przekłamania? Lokalne media podniosły, że na protest przyszło ponad tysiąc osób, ale większość z nich była etnicznymi Norwegami. Tylko dwadzieścia osób stanęło w rzekomo tysięcznym pierścieniu okalającym synagogę.

Kto ma rację – media czy obserwatorzy? “Wolne Media” zachęcają do obejrzenia powyższych filmów – policzcie sami, ile osób utworzyło “łańcuch”, a ile go oglądało.

Autorstwo: tallinn (1, 3-6), jkl (2), AX (7)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Lewica.pl, Euroislam
Kompilacja 3 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. masakalambura 24.02.2015 10:29

  Na pierwszym filmie widać co najmniej kilka setek ludzi.

  Jak zwykle euroiskłamstw nie może pogodzić się, że muzułmanie mogą być mili dla żydów. I w ogóle dla ludzi.

  Widać wielu PDLowców tam pracuje

  poczytajcie o nich
  http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,132748,17428746,Antyislamisci_polscy__Chcemy_deportowac_wszystkich.html

 2. masakalambura 24.02.2015 13:37

  Tak, powinien przelecieć helikopter i zrobić zdjęcia, bo PeDeLy nie wierzą…

 3. Jedr02 24.02.2015 14:54

  Z muzułmanów nie jest łatwo zrobić łańcuch, bo jak to tak kobieta miałaby trzymać za rękę mężczyznę publicznie?

  Ile by ich tam nie było jest to pole różnych manipulacji, służących najpewniej kontrolowaniem ogółu, zgodnie z zasadą Dziel i Rządź. Różnice rasowe i religijne dają dobre pole do popisu przy tej technice kontroli, szczególnie że Islam jak i Chrześcijaństwo ma słabą wewnętrzną obronę przed radykałami. Ta wrogość sama się napędza. Ludzie czytają o złych muzułmanach i zaczynają gadać na nich czy wypisywać głupoty po internecie. Muzułmanie to widzą i sami też nabierają niechęci do tego społeczeństwa, trzymając się coraz bardziej ze sobą i radykalizując się. Na skutek tego dostarczają kolejnych argumentów by na nich gadać i tak w kółko. Obalić takie koło nienawiści można tylko przestając je nakręcać. Zamiast żądać zagazowania muzułmanów, można im okazywać ciepło i zainteresowanie. Ich kultura jest odmienna od naszej i możemy się od nich innego spojrzenia nauczyć. Oni też widząc też na takie podejscie zaczną inaczej reagować. Nie będą się czuli osaczeni, wyśmiani i atakowani, nie będą przyjmować pozycji bojowej. Sami się otworzą i też zobaczą że “niewierni” to nie jest tylko zepsuta do szpiku kości banda pijaków uprawiająca seks z kim popadnie. Ale póki bardziej prawdopodobny jest holocaust 2…

 4. masakalambura 24.02.2015 21:38

  Przejrzałem doniesienia i najlepiej tłumaczą to tutaj

  http://www.timesofisrael.com/misinformation-mars-oslo-interfaith-peace-ring/

  Koniec tematu.
  Koniec PoDLych insynuacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.