2 lata więzienia za Matkę Boską Częstochowską w tęczowej aureoli?

Opublikowano: 10.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1838

13 stycznia odbędzie się pierwsza rozprawa przeciwko aktywistkom Elżbiecie P. i Annie P. za rozpowszechniania wizerunku „tęczowej Matki Boskiej”. Aktywistkom grozi do dwóch lat pozbawienia wolności za obrazę uczuć religijnych.

W kwietniu 2019 aktywistki rozmieściły naklejki i plakaty przedstawiające przerobiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli w odpowiedzi na homofobiczną instalację w jednym z płockich kościołów. Chodzi o ołtarz Grobu Pańskiego przedstawiający homoseksualizm i „gender” jako grzechy.

Policja przeprowadziła dochodzenie i 6 maja 2019 o 6 rano wtargnęła do mieszkania aktywistki Elżbiety P. zarekwirowała komputery i zabezpieczyła dowody zbrodni. Matka Boska Częstochowska – Tęczowska okazała się powiązana z Elżbietą P. Aktywistka została przewieziona do aresztu w Płocku, co zresztą zostało uznane później przez Sąd Rejonowy w Płocku za niezasadne.

6 maja obie aktywistki stawiły się dobrowolnie na komisariacie w Płocku w celu złożenia wyjaśnień. Jeszcze tego samego dnia Elżbiecie P. postawiono zarzut obrazy uczuć religijnych. Anna P. usłyszała zarzuty rok później.

O postępach w sprawie na bieżąco raportował ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Joachim Brudziński. Sprawa odbiła się głośnym echem na całym świecie, głos zabrały liczne organizacje broniące praw człowieka: Amnesty International, Freemuse, Front Line Defenders, Human Rights Watch, ILGA-Europe, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Kampania Przeciw Homofobii – poinformowały aktywistki.

„Nie zgadzamy się na indoktrynowanie w kierunku nienawiści i segregacji. Sposób, w jaki księża katoliccy przedstawiają i tłumaczą świat, nie jest wewnętrzną sprawą kościoła, gdy dotyczy i dotyka nie tylko jego wyznawców. To, co się stało w płockim kościele nie jest też wewnętrzną sprawą Płocka, bo dzieje się w Polsce i na nią promieniuje. Choć nie mieszkamy w tym mieście, mamy prawo zajmować stanowisko i podejmować akcje również na tym terenie”- skomentowały swoje działania aktywistki w swoim oświadczeniu.

13 stycznia odbędzie się pierwsza rozprawa aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych w Sądzie Rejonowym w Płocku. Jakiś czas temu w mediach społecznościowych ruszyła kampania solidarności z oskarżonymi pod hasłem „tęcza nie obraża”.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. mackadmin 11.01.2021 21:02

    nie dajcie sie wciagac w to g… to zasada – dziel i rzadz.

  2. realista 11.01.2021 22:36

    ale co masz na myśli?….. …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.