19-letnia ofiara gwałtu nie zostanie powieszona!

Opublikowano: 28.06.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Walka o życie 19-letniej Sudanki, która w samoobronie zabiła męża-gwałciciela, zakończyła się zwycięstwem. Sąd drugiej instancji anulował wyrok śmierci, jaki zapadł wcześniej w jej sprawie.

Nura Husajn przeżyła niewyobrażalny dramat. Gdy miała piętnaście lat, rodzice zmusili ją do zgody na zawarcie małżeństwa ze starszym kuzynem, Abd ar-Rahmanem Muhammadem Hammadem. Udało jej się uciec z własnej ceremonii ślubnej i ukryć u krewnych we wschodnim Sudanie. Do domu męża podstępem sprowadził ją własny ojciec. Po sześciu dniach małżonek brutalnie zgwałcił młodą kobietę – wcześniej sprowadził do domu jeszcze kilku krewnych, by ją pobili i obezwładnili. Następnego dnia spróbował ponownie. Wtedy zdesperowana dziewczyna zadała mu śmiertelny cios nożem. Roztrzęsiona wróciła do domu ojca, który wezwał policję.

Rodzina zabitego gwałciciela domagała się najsurowszej możliwej kary, odrzucając możliwość przyjęcia rekompensaty materialnej. Ani młody wiek żony, ani opisywane przez nią drastyczne okoliczności sprawy nie zrobiły na sądzie wrażenia. Pierwszy wyrok sądu w Ondurmanie, wydany w maju, brzmiał: śmierć przez powieszenie.

Organizacje broniące praw człowieka rozpoczęły kampanię pod hasłem #JusticeForNoura (sprawiedliwość dla Nury). Petycję w obronie nastolatki podpisało 400 tys. osób. Wczoraj wszyscy, którzy nie pozostali obojętni, mogli odetchnąć z ulgą – sąd drugiej instancji anulował wyrok śmierci. 19-letnia obecnie kobieta została skazana na pięć lat więzienia, z uwzględnieniem okresu spędzonego w areszcie, i grzywnę w wysokości 337 500 funtów sudańskich (ponad 62 tys. złotych).

Amnesty International domaga się teraz, by prezydent Sudanu Umar al-Baszir ułaskawił Nurę, a także zainicjował zmiany prawne, które uchronią kolejne dziewczyny przed takim samym losem. Sudan należy do krajów, w których prawa kobiet łamane są najczęściej, przemoc w rodzinach jest na porządku dziennym, a legalnie można wydać za mąż już dziesięcioletnią córkę.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o