150 tys. zł na propagandę szczepionkową

W reakcji na coraz większą liczbę osób, które nie chcą szczepić swoich dzieci, Ministerstwo Zdrowia postanowiło uruchomić specjalne działania propagandowe nazwane „proszczepionkowym programem edukacyjnym”.

Celem ministerstwa jest powstrzymanie antyszczepionkowej tendencję. „Tzw. wyszczepialność dzieci i młodzieży stoi wciąż na bardzo wysokim poziomie – 95%, jednak w ostatnich latach liczba rodziców odmawiających szczepień stale rośnie. W 2011 r. zanotowano ok. 3 tys. odmów, w 2012 r. – 5,3 tys. a w 2013 r. – 7,2 tys., a w 2014 r. już 12,7 tys.”

Świadomych zagrożeń poszczepiennych rodziców jest coraz więcej, dlatego stosuje się przeciwko nim nagonkę medialną i próbuje dyskredytować w oczach osób szczepiących. Określa się ich „wariatami”, „nieodpowiedzialnymi rodzicami”, „fanatykami”, „wyznawcami idei”, „sekciarzami”, „osobami chorymi psychicznie”, oraz stosuje ośmieszające zwroty na poglądy, które posiadają, nazywając je np. „kuriozalnymi” lub „wmówionymi”.

Przykład propagandowej treści ze strony Strajk.eu: „Działania ministerstwa są wymuszone niepokojącym wzrostem popularności kuriozalnych ruchów antyszczepionkowych, które wmawiają rodzicom, że szczepienia mogą powodować m.in. autyzm, nowotwory czy alergie na orzeszki ziemne. Niektórzy wyznawcy tej idei są również przekonani, że przed takimi chorobami jak krztusiec, polio czy odra uchroni ich pociechy zachowanie higieny. Pewna część członków grup dyskusyjnych dla antyszczepionkowców przejawia wyraźne symptomy zaburzeń psychicznych. „Moja córka dzisiaj po szczepieniu przestała widzieć i słyszeć” – czytamy na jednej z grup na Facebooku.”

Pieniądze na kampanię propagandową trafią do organizacji pozarządowych, którym Ministerstwo Zdrowia powierzy zadanie realizacji projektów skierowanych do rodziców odmawiających szczepienia swoich dzieci przed odrą i innymi groźnymi chorobami zakaźnymi.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Strajk.eu
Dla „Wolnych Mediów”