140 tys. zł kary za wprowadzające w błąd SMS-y

Opublikowano: 22.06.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 644

“Udało się, wygrywasz gwarantowaną nagrodę! Aby ją odebrać, wyślij darmowy SMS” – kusił CT Creative Team, nie wspominając ani słowem o kosztach, które ponosił użytkownik, przystępując do zabawy. UOKiK uznał to za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

W “Dzienniku Internautów” uważnie śledzimy doniesienia na temat firm naciągających na Premium SMS-y. W kwietniu informowaliśmy o utrzymaniu wielotysięcznych kar dla organizatorów loterii „Pusty SMS” i „Serialowe kody wymień na nagrody”.

W tym miesiącu do grona przedsiębiorców ukaranych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dołączyła spółka CT Creative Team. Od listopada 2010 do grudnia 2011 prowadziła ona SMS-owy konkurs pod nazwą „Quiz wiedzowy”. Do konsumentów trafiały wiadomości przygotowane według jednego z następujących schematów:

“I w końcu się udało! Wygrywasz gwarantowaną nagrodę w grze o 100.000zł! Po odbiór odeślij darmowy sms: KASA na nr 8064!’WOW! GRATULUJEMY! SMSQuiz.pl”

“WLASCICIEL NUMERU PROSZONY O PILNE WYSLANIE ZA DARMO 1SMSa o tresci KASA na nr 8064 CZEKA NAGRODA GWARANTOWANA w GRZE o 100.000zl!www.SMSQuiz.pl”

“Przecież piszemy: Komisja ds. Nagród przyznaje Ci Nagrode Gwarantowana w grze o 100.000zł! Po odbior slij SMS: KASA na DARMOWY nr 8064!’GRATULUJEMY! SMSQuiz.pl”

“Jestesmy zdziwieni, ze nie chcesz odebrac GWARANTOWANEJ NAGRODY w GRZE o 100.000zł! Wyslij za DARMO sms: NAGRODA na nr 8064 i NAGRODA jest Twoja! www.SMSQuiz.pl”

W wiadomościach tych brakowało istotnej informacji, że wysłanie SMS-a na wskazany numer oznaczało przystąpienie do konkursu, który polegał na odsyłaniu (płatnych już!) SMS-ów w odpowiedzi na nadchodzące pytania z różnych dziedzin wiedzy.

Postępowanie wszczęte przez UOKiK wykazało, że reklamy wysyłane przez CT Creative Team nie zawierały wymaganych przez prawo informacji, w tym nazwy organizatora konkursu i ceny odbieranych/wysyłanych SMS-ów (3,66 zł z VAT). Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na spółkę została nałożona kara pieniężna w wysokości 141 575 zł.

Decyzja, z którą można zapoznać się poniżej, nie jest jednak ostateczna, firma odwołała się bowiem od niej do sądu.

Autor: Anna Wasilewska-Śpioch
Na podstawie: UOKiK
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Outlaw 22.06.2013 14:22

  Kolejny cwaniaczek, którego to i tak nie obchodzi… zapłaci te 140kpln i będzie dalej naciągał.
  Wolność działalności gospodarczej? O nie. To promowanie złodziei i oszustów. A przy okazji to skąd te łobuzy mają te bazy numerów telefonów? Współpraca z operatorami czy losowo generowane numery?

 2. jestemtu 22.06.2013 16:16

  @Outlaw
  Myślę że w wielu przypadkach to współpraca z operatorami.
  Bo jak wyjaśnić telefon z ofertą np. ubezpieczenia telefonu, gdzie operatorka podaje: Datę zawarcia umowy, model telefonu i dane osoby do której dzwoni?
  Nie wspomnę tutaj o dziwnych sms’ach w nocy lub o dziwnej treści, po odpisaniu na który potrącana jest z konta abonenta spora sumka.
  Podczas rozmowy z bok’iem usłyszysz że znają problem, ale nie mogą zablokować numeru naciągacza.

 3. Pola 22.06.2013 23:11

  To nie jest żadna wolność gospodarcza tylko przyzwolenie na działalność oszustów i złodziei. Ciekawe tylko na czyje konta wpływają pieniądze z tej mafijnej działalności. Gdyby ktoś z tego nie korzystał, to dawno zmieniłby prawo na restrykcyjne żeby nie opłacało się oszukiwać ludzi. Widocznie odpowiada jakiejś grupie ludzi traktowanie Polski jak bananowej republiki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.