14 kwietnia będzie świętem państwowym

Opublikowano: 22.02.2019 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1375

W nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu 14 kwietnia nowym świętem państwowym – Świętem Chrztu Polski.

Koncepcja ogłoszenia nowego święta pojawiła się w Sejmie jeszcze w marcu 2017 roku, jednak dopiero ostatniej nocy, po uprzednim odrzuceniu dwóch poprawek, niższa izba polskiego parlamentu przyjęła stosowną ustawę, której pomysłodawcami byli deputowani z klubów: Kukiz’15, Prawo i Sprawiedliwość, Republikanie, Wolni i Solidarni oraz poseł Paweł Pudłowski z Nowoczesnej. Za ustawą zagłosowało 279 osób, przeciw 125, wstrzymało się 14.

Posłowie wnioskujący o wprowadzenie nowego święta wyrazili nadzieję, że skłoni ono Polaków do refleksji i zachęci do wywieszenia w tym dniu biało-czerwonych flag. Podkreślona została także waga decyzji Mieszka I.

Święto Chrztu Polski, choć będzie miało charakter państwowy, nie będzie dniem wolnym od pracy.

Chrzest Polski uznawany jest najczęściej za symboliczny początek państwa polskiego. W przypadku nowego święta pojawią się z pewnością kontrowersje co do daty i nazewnictwa. 14 kwietnia 966 r. wypadał w Wielką Sobotę i to właśnie tę datę wskazuje się jako najbardziej prawdopodobną w kontekście chrztu – źródła różnią się jednak w przekazach, toteż nawet konkretny rok nie jest w tym przypadku zupełnie pewny.

Podobnie nazwa „chrzest Polski” pobudza pewne dyskusje – często zwraca się uwagę na fakt, że chrzest przyjął jedynie Mieszko I i osoby z jego bliskiego otoczenia, wobec czego odnoszenie się do całego państwa jest nie na miejscu, a możemy mówić jedynie o stopniowym procesie chrystianizacji Polski.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: Silesion.pl, Tvn24bis.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
grzech
Użytkownik

A co posłowie na opracowanie pt. “1000 lat Państwa Polskiego”?
Czy posłowie mają wiedzę, że w tymże roku przyjęto chrzest ale w rycie rzymskim?
Chrześcijaństwo już istniało ale w rycie greckim dużo wcześniej. Od kiedy?
Polecam to opracowanie.