13 bożonarodzeniowych psotników znów schodzi z gór

Opublikowano: 13.12.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1785

Jedną z rzeczy, która odróżnia islandzkie Boże Narodzenie od świąt w innych krajach, jest nieco zmarginalizowana rola świętego Mikołaja. W jego miejsce co roku na podbój świąt wyrusza mała armia 13 trollopodobnych bożonarodzeniowych skrzatów (pół-trolli) – Jólasveinar, z których każdy to wyjątkowo psotna kreatura, mająca na sumieniu najróżniejsze figle. Opuszczą swoje górskie kryjówki, by nagrodzić grzeczne dzieci drobnymi upominkami lub postraszyć te niegrzeczne jedną ze swoich wymyślnych psot i w ich butach pozostawić surowego ziemniaka.

Ich matka, Grýla, to jedna z najbardziej odrażających i przerażających postaci islandzkiej mitologii, której za żadne skarby świata nie chce spotkać choćby najnieposłuszniejsze dziecko, bo takie spotkanie – zgodnie z legendą – niechybnie musi skończyć się w jej bulgoczącym kotle.

Dawniej znanych było w różnych regionach Islandii ponad osiemdziesięciu takich gagatków zwanych Jólasveinar (ang. Yule Lads) ale ich historie, imiona i zachowania zebrał i uporzadkował dziewiętnastwieczny islandzki pisarz, bibliotekarz i etnograf Jón Árnason, redukując ich ostateczną liczbę do 13.

Legendę bożonarodzeniowych chłopców ugruntował w 1932 roku poeta Jóhannes úr Kötlum w wierszu, który jest po dziś dzień recytowany w islandzkich szkołach w grudniu i zna go na pamięć wielu Islandczyków.

Poniżej lista wszystkich 13 łobuzów w kolejności ich pojawiania się w mieście:

– 12 grudnia – Stekkjastaur (Owczy Kołek)

– 13 grudnia – Giljagaur (Naiwny Gamoń)

– 14 grudnia – Stúfur (Resztek)

– 15 grudnia – Þvörusleikir (Łyżkoliz)

– 16 grudnia – Pottaskefill (Garkoskrobacz)

– 17 grudnia – Askasleikir (Miskoliz)

– 18 grudnia – Hurðaskellir (Drzwiotrzaskacz)

– 19 grudnia – Skyrgámur (Skyrojad)

– 20 grudnia –Bjúgnakrækir (Kiełbasokrad)

– 21 grudnia – Gluggagægir (Okienny Podglądacz)

– 22 grudnia – Gáttaþefur (Drzwiowy Wąchacz)

– 23 grudnia – Ketkrókur (Mięsohak)

– 24 grudnia – Kertasníkir (Świecowy Żebrak)

Wprawdzie w dobie politycznej poprawności i psychologii bezstresowego wychowania ich wizerunek uległ stopniowemu ucywilizowaniu i nieco złagodniał lecz niejeden z miłośników dawnych legend wciąż oczekuje, iż przynajmniej niektórzy z adwentowych gości nie dadzą się zupełnie skomercjalizować i ujawnią swoją prawdziwą naturę trolla. Postraszą tych niegrzecznych, a nagrodzą tych, którzy na to zasłużyli.

Złowieszczą kompanię adwentowych gości uzupełniają: leniwy towarzysz Grýli – Leppalúði i monstrualny kot lubujący się w polowaniach na dzieci, które zapomniały bądź po prostu nie miały na tyle szczęścia by w dzień Bożego Narodzenia założyć na siebie jakiś nowy element garderoby.

Źródło: IcelandNews.is [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.