13 bożonarodzeniowych psotników znów schodzi z gór

Opublikowano: 13.12.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Jedną z rzeczy, która odróżnia islandzkie Boże Narodzenie od świąt w innych krajach, jest nieco zmarginalizowana rola świętego Mikołaja. W jego miejsce co roku na podbój świąt wyrusza mała armia 13 trollopodobnych bożonarodzeniowych skrzatów (pół-trolli) – Jólasveinar, z których każdy to wyjątkowo psotna kreatura, mająca na sumieniu najróżniejsze figle. Opuszczą swoje górskie kryjówki, by nagrodzić grzeczne dzieci drobnymi upominkami lub postraszyć te niegrzeczne jedną ze swoich wymyślnych psot i w ich butach pozostawić surowego ziemniaka.

Ich matka, Grýla, to jedna z najbardziej odrażających i przerażających postaci islandzkiej mitologii, której za żadne skarby świata nie chce spotkać choćby najnieposłuszniejsze dziecko, bo takie spotkanie – zgodnie z legendą – niechybnie musi skończyć się w jej bulgoczącym kotle.

Dawniej znanych było w różnych regionach Islandii ponad osiemdziesięciu takich gagatków zwanych Jólasveinar (ang. Yule Lads) ale ich historie, imiona i zachowania zebrał i uporzadkował dziewiętnastwieczny islandzki pisarz, bibliotekarz i etnograf Jón Árnason, redukując ich ostateczną liczbę do 13.

Legendę bożonarodzeniowych chłopców ugruntował w 1932 roku poeta Jóhannes úr Kötlum w wierszu, który jest po dziś dzień recytowany w islandzkich szkołach w grudniu i zna go na pamięć wielu Islandczyków.

Poniżej lista wszystkich 13 łobuzów w kolejności ich pojawiania się w mieście:

– 12 grudnia – Stekkjastaur (Owczy Kołek)

– 13 grudnia – Giljagaur (Naiwny Gamoń)

– 14 grudnia – Stúfur (Resztek)

– 15 grudnia – Þvörusleikir (Łyżkoliz)

– 16 grudnia – Pottaskefill (Garkoskrobacz)

– 17 grudnia – Askasleikir (Miskoliz)

– 18 grudnia – Hurðaskellir (Drzwiotrzaskacz)

– 19 grudnia – Skyrgámur (Skyrojad)

– 20 grudnia –Bjúgnakrækir (Kiełbasokrad)

– 21 grudnia – Gluggagægir (Okienny Podglądacz)

– 22 grudnia – Gáttaþefur (Drzwiowy Wąchacz)

– 23 grudnia – Ketkrókur (Mięsohak)

– 24 grudnia – Kertasníkir (Świecowy Żebrak)

Wprawdzie w dobie politycznej poprawności i psychologii bezstresowego wychowania ich wizerunek uległ stopniowemu ucywilizowaniu i nieco złagodniał lecz niejeden z miłośników dawnych legend wciąż oczekuje, iż przynajmniej niektórzy z adwentowych gości nie dadzą się zupełnie skomercjalizować i ujawnią swoją prawdziwą naturę trolla. Postraszą tych niegrzecznych, a nagrodzą tych, którzy na to zasłużyli.

Złowieszczą kompanię adwentowych gości uzupełniają: leniwy towarzysz Grýli – Leppalúði i monstrualny kot lubujący się w polowaniach na dzieci, które zapomniały bądź po prostu nie miały na tyle szczęścia by w dzień Bożego Narodzenia założyć na siebie jakiś nowy element garderoby.

Źródło: IcelandNews.is [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o